Plac Teatralny w Lublinie ożywiony przez piknik rodzinny organizowany przez Caritas

Sobota 13 kwietnia przyniosła tętniący życiem Plac Teatralny przy lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Wszystko to za sprawą pikniku rodzinnego, który zorganizowała Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie to było okazją dla mieszkańców Lublina i przybyłych gości, aby bliżej poznać kościelną instytucję charytatywną, a także doświadczyć radości płynącej z pomagania innym i wzajemnego obdarowywania się miłością.

Zorganizowane wydarzenie było lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Dnia Dobra”. Stworzona w ten sposób okazja do wyrażenia wdzięczności wolontariuszom i darczyńcom wsparcia dla Caritas pozwoliła na docenienie ich wkładu w niesienie każdego dnia nadziei osobom potrzebującym. Święto Caritas, mające miejsce pod hasłem „obDARowani”, stało się również przestrzenią do prezentowania różnorodności form pomocy udzielanej przez największą organizację charytatywną w Polsce. Była to też wspólna celebra obfitująca w przesłanie, że „dobra jest więcej”. Program uroczystości obejmował wiele atrakcji, wśród których znalazły się koncerty (na przykład wykonane przez „Siewców Lednicy”), prelekcja autorstwa Moniki i Marcina Gomułków oraz moment na wspólną modlitwę.

W Lublinie Caritas może liczyć na pomoc około 3 tysięcy wolontariuszy. Wśród nich są uczniowie zaangażowani w Szkolne Koła Caritas, jak również dorośli z Parafialnych Zespołów Caritas. Łączy ich chęć pomagania innym, zwłaszcza tym bezdomnym, chorym i samotnym. – Chcieć pomagać, to wystarczy, aby zostać wolontariuszem – mówi pani Małgorzata, nauczycielka w szkole podstawowej i wolontariuszka Caritas. – Pomagam głównie osobom starszym, które są niezmiernie wdzięczne, że ktoś poświęcił swój czas, aby im podgrzać posiłek czy przynieść zakupy z uśmiechem na twarzy. Często odwiedzam samotną sąsiadkę i pytam, czy potrzebuje pomocy; spędzam z nią czas, pijemy razem herbatę. Postrzegam dobro jako dar otrzymywany od innych osób a pochodzący od Pana Boga – dar, którym mogę się dzielić.