Odnowa historycznych mogił na cmentarzu przy ulicy Głuskiej w Lublinie

Proces renowacji Ważnych zabytków grobownictwa wojennego w Lublinie jest kontynuowany. Właśnie ogłoszono przetarg na odnowienie Mogiły Ułanów, datowanej na rok 1809, której ostatnia rekonstrukcja miała miejsce w 1988 roku. Przewidziano również konserwację drewnianego krzyża znajdującego się na Mogile Legionistów oraz poprawę stanu pięciu grobów niezidentyfikowanych żołnierzy usytuowanych na cmentarzu przy ulicy Głuskiej. Jak informuje Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin, finansowanie tych prac będzie pochodziło ze środków rządowych przeznaczonych na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych.

W zakres przetargu wchodzi wykonanie prac konserwatorsko-renowacyjnych na wspomnianych miejscach pochówku: Mogile Ułanów, Mogile Legionistów oraz nieznanych żołnierzy. Ponadto planowany jest montaż trzech tablic informacyjnych oraz przygotowanie dokumentacji po zakończeniu prac. Wszystko to odbędzie się zgodnie z opracowanymi programami prac konserwatorskich i pozwoleniem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Mogiła Ułanów z 1809 roku, z pomnikiem na mogile ułanów pod dowództwem ks. Józefa Poniatowskiego, znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Obywatelskiej i alei Spółdzielczości Pracy. Do 1916 roku miejsce to leżało poza granicami miasta, a pierwotnie mogiła miała formę przydrożnej kapliczki.