Podsumowanie wojewódzkich eliminacji do IV Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji

Rozstrzygnięto wojewódzki etap IV Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji. Wyróżnieniem dla najlepszego dyżurnego w Policji Lubelskiej uhonorowany został asp. szt. Maciej Sierpowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, który będzie miał zaszczyt reprezentować nasz garnizon podczas turnieju ogólnopolskiego.

Eliminacje na szczeblu wojewódzkim miały miejsce od 15 października br. w Komisariacie I Policji w Lublinie. Głównym celem rywalizacji było wyłonienie najbardziej kompetentnego dyżurnego garnizonu lubelskiego. Spośród licznej grupy 20 dyżurnych, reprezentujących miejskie i powiatowe jednostki Policji Lubelskiej, którzy zgłosili swoją chęć do udziału, tylko jeden mógł stanąć na podium. W trakcie zawodów, uczestnicy mieli okazję zademonstrować swoje praktyczne umiejętności związane z pełnieniem służby na stanowisku kierowania podczas symulacji konkretnej sytuacji.

Nadkom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie objaśnia, że praktyczne przeprowadzenie konkurencji obejmowało różne aspekty pracy dyżurnego. Wszystko zaczynało się od przyjęcia zgłoszenia i jego rejestracji w specjalistycznych systemach informatycznych wykorzystywanych przez policję. Następnie, uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością kierowania siłami i środkami oraz dokumentacji wykonanych czynności w ramach policyjnej bazy danych.

Kompleksowość oceny wynikała z faktu, że komisja konkursowa składała się z funkcjonariuszy Sztabu Policji, Wydziału Kadr i Szkolenia oraz Sekcji Psychologów KWP w Lublinie. Szczególnym uwzględnieniem poddane zostały zdolności związane z przyjmowaniem zgłoszeń i dodatkowych informacji, rejestracją zdarzeń w systemach informatycznych, podejmowaniem działań po otrzymaniu zgłoszenia lub informacji o zdarzeniu oraz umiejętnością kierowania dostępnymi siłami i środkami. Ważne były także podjęte decyzje, wydane polecenia, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji o zdarzeniu, wymiana niezbędnych informacji do prawidłowej realizacji zadań oraz obsługa policyjnych zbiorów danych. Równie istotną rolę odgrywała współpraca z dyżurnymi innych jednostek Policji, jak i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, szczególnie pod presją czasu, z zadysponowaniem służb na miejsce zdarzenia przy jednoczesnej obsłudze środków łączności i systemów informatycznych.