W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie, potencjalni kandydaci do służby policyjnej przystąpili do pisania testu sprawdzającego ich wiedzę. Inną grupę aplikantów czekał test sprawnościowy odbywający się na sali treningowej.
Niedziela, 20 października, była dniem rekrutacji dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją profesjonalną ścieżkę kariery w policji. W ramach pierwszego etapu procesu selekcji, kandydaci zgromadzeni w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, musieli napisać test sprawdzający ich wiedzę.
Nadkomisarz Anna Kamola z KWP w Lublinie wyjaśniła, że test składał się z 40 pytań związanych z działalnością policji i trwał 40 minut. Każde pytanie miało cztery możliwe odpowiedzi, ale tylko jedna była poprawna. Za każdą poprawną odpowiedź kandydat otrzymywał punkt, a maksymalnie można było zdobyć 40 punktów. Wyniki testu nie miały wpływu na eliminacje – niezależnie od zdobytej liczby punktów, każdy kandydat przechodził do następnego etapu. Testy przeprowadzane są w Komendach Wojewódzkich Policji lub jednostce szkoleniowej Policji. Przykładowe pytania można znaleźć na stronie Akademii Policji w Szczytnie.
Po napisaniu testu, kandydaci przystąpili do sprawdzianu sprawności fizycznej na sali treningowej. Ten test składał się z ośmiu ćwiczeń, które należało wykonać w czasie 1 minuty i 41 sekund. Szybkość pokonania toru przeszkód wpływała na liczbę punktów zdobytych podczas tego etapu – maksymalnie możliwe było zdobycie 60 punktów.
Test był taki sam dla obu płci. Sprawdzane były takie umiejętności motoryczne jak wytrzymałość, szybkość, siła, równowaga i orientacja przestrzenna. Osiągnięty wynik konwertowany był na punkty.
Kolejne etapy selekcji to: badanie psychologiczne, w tym test psychologiczny, rozmowy kwalifikacyjne, ocena zdolności fizycznej i psychicznej do służby w policji, sprawdzenie prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby w policji oraz postępowanie sprawdzające zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.