Podczas sesji Rady Miasta Lublin, która miała miejsce 19 grudnia, radni udzielili ratuszowi zgody na emisję obligacji komunalnych. Całkowita wartość tych papierów dłużnych wyniesie 300 milionów złotych.
Jednym z głównych celów emisji obligacji jest zebranie funduszy koniecznych do pokrycia przewidywanego deficytu budżetu miasta Lublin na rok 2025. Środki te będą również wykorzystane na spłatę zobowiązań wynikających z wcześniej zaciągniętych kredytów, pożyczek i wyemitowanych obligacji – takie informacje znaleźć można w uzasadnieniu projektu uchwały, przyjętej przez radnych.
Emisja obligacji komunalnych jest traktowana jako alternatywa dla komercyjnego kredytu i jest bardziej elastycznym rozwiązaniem. Główny powód tkwi w tym, że warunki emisji określane są według kodeksu cywilnego. Spłata jest wynegocjowana na podstawie rozmów na temat oferty przedstawionej przez potencjalnych emitentów obligacji – mówiła Lucyna Sternik, skarbnik miasta Lublin.
Planowana emisja obligacji będzie podzielona na trzy serie, a każda z nich będzie wartości 100 milionów złotych. Wykup tych papierów dłużnych przewidziany jest na lata 2031-2039.
W uchwałach budżetowych dla roku 2025 uwzględniono deficyt wynoszący 133,4 miliona złotych. Aby pokryć ten brak w kasie miasta, ratusz ma zamiar wykorzystać środki uzyskane z emisji obligacji (122,2 miliony złotych), pożyczki (4 miliony złotych) oraz niewykorzystane fundusze na bieżącym rachunku miasta (łącznie 7,2 miliona). Przewiduje się, że całkowite zadłużenie Lublina na koniec 2025 roku wyniesie 2,47 miliarda złotych.