W ostatnich dniach marca, dokładnie 25 i 26, odbyło się fascynujące wydarzenie w Lublinie. To były wyjątkowe rekolekcje wielkopostne, które miały miejsce w Domu Pomocy Społecznej (DPS) o nazwie „Kalina”. Głównym prowadzącym te duchowe warsztaty był ks. Marcin Grzesiak, pełniący funkcję dyrektora ekonomicznego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie.
Te dni były wypełnione głębokim skupieniem, intensywną modlitwą i duchowym wzmacnianiem. Symboliczną i duchową liderką całego wydarzenia była błogosławiona Hanna Chrzanowska – pielęgniarka z niezwykle silnym powołaniem do pomocy chorym, pedagog oraz apostołka chorych. Jej obecność została szczególnie podkreślona przez nawiedzenie relikwii, które towarzyszyły całemu procesowi rekolekcji. Dla wielu uczestników to było prawdziwie poruszające doświadczenie, które pozwoliło na osobistą modlitwę w obecności relikwii tej błogosławionej kobiety, która poświęciła swoje życie służbie chorym i cierpiącym.
Rekolekcje zgromadziły nie tylko mieszkańców DPS „Kalina”, ale także uczestników i pracowników z ośrodków, które współpracują z DPS: Środowiskowego Ośrodka Wsparcia, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Wsparcia o charakterze Domów Rodzinnych. Różnorodność uczestników sprzyjała budowaniu atmosfery jedności, wzajemnego wsparcia i dzielenia się wiarą, bez względu na wiek, stan zdrowia czy codzienne wyzwania. Ksiądz Marcin Grzesiak poruszał podczas rekolekcji trudne, ale niezbędne tematy takie jak cierpienie, krzyż, poświęcenie, zaufanie i oddanie się Bogu. Centralnym punktem jego nauk byli chorzy – ludzie doświadczający kruchości życia, bólu, samotności, ale także posiadający głęboką wiarę. Ksiądz Grzesiak przypominał uczestnikom rekolekcji, że to właśnie poprzez cierpienie przeżywane razem z Jezusem człowiek najpełniej doświadcza tajemnicy zbawienia. Mówił również o krzyżu jako symbolu miłości, a nie klątwy; oraz o krzyżu, który dzięki wspólnemu niesieniu z Chrystusem staje się prawdziwym źródłem nadziei.