Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił realizację programu mającego na celu poprawę zarządzania wodami opadowymi oraz przeciwdziałanie nadmiernej urbanizacji obszarów miejskich. Zadajemy pytanie – jakie strategie Lublin ma na wykorzystanie tych funduszy? Szukamy odpowiedzi u pracowników Urzędu Miasta Lublin.
W trosce o zmieniający się klimat i jego coraz bardziej odczuwalne skutki – takie jak susza, ekstremalne upały, intensywne burze czy lokalne powodzie po ulewnych deszczach – NFOŚiGW przeznacza 7 miliardów złotych na program adaptacyjny dla miast. Dostęp do wody staje się coraz bardziej ograniczony, zatem naszym obowiązkiem jest dbać o jej efektywne wykorzystanie. To jest właśnie główna myśl programu małej i dużej retencji – informuje NFOŚiGW w komunikacie dotyczącym wdrożenia projektu.
Polska znajduje się na liście czterech państw europejskich, gdzie dostępność do wody na jednego mieszkańca nie przekracza 1700 metrów sześciennych rocznie. Dlatego też ponad 7 miliardów złotych z funduszy europejskich, pochodzących z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), zostało zaalokowanych na wsparcie samorządów, przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, instytucji publicznych takich jak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, urzędy morskie czy parki narodowe.