Władze miasta Lublin ustaliły, że 147 projektów zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego zostanie poddane głosowaniu jesienią. Jest to wynik szczegółowej analizy odwołań dotyczących oceny formalnej projektów, które wpłynęły w ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego. Celem tej analizy było zapewnienie szansy na realizację jak najwięcej propozycji mieszkańców.
Nasze działania miały na celu umożliwienie realizacji projektów, które są najsolidniejsze pod względem zakresu, terminu realizacji oraz prognozowanych kosztów – wyjaśnia Piotr Choroś, szef Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublin. Chcemy mieć pewność, że projekty spełniające wszystkie formalne kryteria będą mogły przynieść korzyści mieszkańcom naszego miasta.
W ramach tegorocznej rekrutacji do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 216 propozycji. W procesie oceny formalnej brano pod uwagę m.in. czy proponowane zadania są w gestii gminy lub powiatu i czy możliwe jest ich wykonanie w ciągu jednego roku budżetowego. Dodatkowo sprawdzano, czy planowane inwestycje są usytuowane na terenach należących do miasta. W wyniku tej oceny, 144 projekty otrzymały pozytywną opinię, 71 negatywną, a jeden z projektów został wycofany przez autora.
Autorzy projektów, którzy nie byli zadowoleni z wyników oceny formalnej, mieli możliwość wystąpienia o ponowne jej przeprowadzenie. Odwołania dotyczyły 22 projektów, z których 6 zostało pozytywnie rozpatrzonych, a reszta – utrzymana w swojej pierwotnej formie. Pełna lista projektów, wraz z odpowiedziami na odwołania, jest dostępna na stronie internetowej Lublin.eu. Po uzgodnieniu z autorami niektóre projekty zostały skonsolidowane lub zmieniono ich zakresy. Ostateczna lista projektów do głosowania, wraz ze szczegółowymi opisami, zostanie opublikowana we wrześniu – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.