Coraz baczniej przyglądamy się składom kosmetyków i wybieramy preparaty naturalne, które zapewnią doskonałą pielęgnację bez stosowania syntetycznych związków. W ostatnich latach na popularności zyskują kosmetyki konopne. Powstają na bazie naturalnych składników i mają właściwości, które z pewnością docenimy.
Konopie siewne są roślinami, które od wieków mają wszechstronne zastosowanie. Przez to, że od pewnego czasu budzą duże zainteresowanie naukowców, poddaje się je wielu badaniom. Ich wyniki pokazują, że mają sporo cennych dla zdrowia związków, co zachęca do ich wykorzystania w formie suplementów diety, włączenia w skład produktów spożywczych i właśnie naturalnych kosmetyków. Co znajduje się w kosmetykach konopnych?
Kosmetyki z olejem konopnym a kosmetyki z CBD
Kiedy sięgniemy po kosmetyki konopne, to podczas czytania składu może się okazać, że preparaty zawierają inne konopne produkty. W zależności od tego, którą część konopi się wykorzystuje, inne są w niej związki i właściwości. W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się olej z nasion konopi albo ekstrakt razem z kannabinoidami. Jeżeli sięgniemy po kosmetyki powstałe z wykorzystaniem oleju konopnego, to nie ma w nich CBD, za to jest ogromna skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią one nawet 80% oleju. Drugą grupą kosmetyków są produkty zawierające ekstrakt konopi. Poza CBD znajdziemy inne związki jak terpeny i flawony.
Jakie związki pochodzące z konopi znajdziemy w kosmetykach?
Obecność wspomnianych kwasów tłuszczowych w tym omega-3 i omega-6 wpływa na to, że skóra jest dobrze odżywiona, jędrniejsza i lepiej ukrwiona. Ponadto kwasy te zwalczają wolne rodniki i łagodzą podrażnienia. Oprócz tego, konopie dostarczają naszej skórze jeszcze innych składników. Oto kilka najważniejszych:
– Fitosterole. Wśród podstawowych funkcji fitosteroli wymienić można hamowanie utraty wody, wzmacnianie bariery naskórkowej, ochronę skóry i jej nawilżanie. Wykazują także właściwości przeciwzapalne, kojące i regenerujące.
– Witaminy. Konopie są prawdziwą skarbnicą witamin pełniących szereg istotnych funkcji. Dla przykładu witamina A poprawia elastyczność, a przez hamowanie aktywności bakterii pomaga w stanach trądzikowych. Witamina C działa detoksykująco i rozjaśnia przebarwienia, a witamina E nazywana witaminą młodości nawilża, wygładza, regeneruje i przyspiesza gojenie ran.
– Minerały. W kosmetykach konopnych jest też sporo minerałów. Na uwagę zasługuje cynk łagodzący stany zapalne i istotny w syntezie kolagenu. Podczas walki z niedoskonałościami skóry ważna będzie miedź. Z kolei potas pomaga utrzymać optymalne nawodnienie skóry.
Inne składniki, jakie znajdziemy w kosmetykach konopnych
Podstawą kosmetyków konopnych są oczywiście konopie, ale oprócz nich będziemy mieli również inne związki naturalne, które będą wspierać działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Przykładem jest masło shea o działaniu nawilżającym i zmiękczającym.
W niektórych kosmetykach konopnych używa się olejków eterycznych. W maściach i kremach rozgrzewających może to być olejek cynamonowy. Jeśli kosmetyk ma być oczyszczający i rozjaśniający, stosuje się olejki cytrynowe. Natomiast, kiedy są to kosmetyki do kąpieli jak kule mające wyciszyć i zrelaksować, wykorzystuje się np. olejki lawendowe.
Innym popularnym składnikiem, który uzupełnia działanie konopi, jest pszczeli wosk. Ma on właściwości regeneracyjne, nawilżające i antybakteryjne. Jest przy tym bezpieczny dla każdego typu cery.