Od 4 do 8 listopada 2024 roku, zespół pracowników z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) przystąpił do dalszych etapów badań na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego, położonego przy ulicy Unickiej w Lublinie. Ich zadaniem było odszukiwanie grobów osób, które zginęły jako więźniowie Zamku Lubelskiego lub w ramach operacji przeciwpartyzanckich. Prace te podzielono na dwie części.
Pierwsza część badań była prowadzona pod nadzorem prokuratora, jako element śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (OKŚZpNP) w Lublinie. W ciągu trzech dni ekipa przebadała dwa groby. Pierwszy z nich zawierał luźne szczątki ludzkie, znalezione na głębokości 2 m 35 cm, a obejmowały one kość ramienną oraz kilka żeber. Wskazuje to na możliwość, że pierwotnie była to mogiła więzienna, co potwierdza karta grobu. W 1990 roku nastąpiło wtórne pochówki w tym miejscu, co sugeruje, że szczątki więźniów mogły zostać przeniesione w inne miejsce. Niemniej jednak, niektóre kości pozostawiono na dnie grobu, co wskazuje na niedbałość tych działań.
Drugim grobem badanym przez zespół był grób ziemny, w którym znaleziono cztery komplety szkieletów mężczyzn. Ich sposób pochówku wskazuje, że mogli być to więźniowie Zamku Lubelskiego. Szczątki były ułożone w dwóch warstwach, z czaszkami pokrytymi śladami strzałów i pojedynczymi guzikami obok nich. Pierwsza warstwa, na głębokości 1,20 m, zawierała dwa szkielety – jeden położony częściowo na boku, a drugi pod nim. Na głębokości 1,70 m znaleziono kolejne dwa szkielety. Znalezione szczątki kostne zostały przekazane do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w celu wykonania szczegółowych badań medycznych i próby identyfikacji genetycznej.
Drugą część prac poszukiwawczych stanowiło odszukiwanie grobu partyzanta, który zginął podczas starcia z grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zgodnie z dotychczas ustalonymi informacjami, ciało ofiary najpierw przewieziono do Zakładu Anatomii Patologicznej UMCS w Lublinie na wstępne oględziny, a następnie przekazano do Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMCS, gdzie miały miejsce kolejne czynności. Niestety, po kilku dniach ciało partyzanta zostało przeniesione na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie na pogrzeb. W miejscu wskazanym przez dowody, pod wtórnym pochówkiem na głębokości 1,70 m znaleziono resztki drewnianej skrzyni oraz szkielet mężczyzny bez czaszki. Szczątki ludzkie towarzyszyły różne przedmioty, takie jak guziki wojskowe z orzełkiem, guziki plastikowe, kalosze, sprzączka, ołówek, lufki do papierosów, fragmenty gazety, opakowanie na żyletki czy lusterko. Poniżej, na głębokości 1,90 m odkryto kolejną skrzynię zawierającą liczne fragmenty kości ludzkich, które prawdopodobnie pochodziły z zakładu anatomii. Według wstępnych ustaleń, szczątki te należały do co najmniej dwóch dorosłych osób, nastolatka i dwójki dzieci.