37 osób oskarżonych o korupcyjne praktyki związane z certyfikatami szczepienia na COVID-19 – wyniki śledztwa lubelskiej policji

Do sądowej ławy oskarżonych trafiło 37 jednostek, obarczonych zarzutami podejmowania korupcyjnych działań. Centralnym punktem zainteresowania, formującym tło oskarżeń, jest operowanie certyfikatami szczepień przeciwko COVID-19 w celu zdobycia finansowego zysku. Jest to efekt drobiazgowego śledztwa, przeprowadzanego przez funkcjonariuszy Policji Lubelskiej.

Pierwsze doniesienia na temat tej skandalicznej sprawy pojawiły się na początku lata 2023 r., kiedy to służby informacyjne Policji podały do publicznej wiadomości pierwsze fragmenty zgromadzonego materiału dowodowego.

– Podczas intensywnej fazy pandemii, spowodowanej niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, niektóre jednostki podjęły decyzję o wykorzystaniu tej tragicznej sytuacji dla osobistych celów – tłumaczy Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. – Z zebranych przez nas dowodów wynika, że oferowano możliwość nabycia certyfikatu szczepienia mimo braku zaszczepienia. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie pozwoliło na wykazanie, że takie działania miały miejsce w ramach trzech dobrze zorganizowanych grup przestępczych. Operowały one głównie na terenie Lublina, Warszawy i Zamościa, ale ich wpływy sięgały również innych miejscowości położonych w centralnej i południowej Polsce.

Przestępcza działalność sprawców polegała głównie na przyjmowaniu korzyści finansowych w zamian za fikcyjne wpisy do Systemu Informacji Medycznej o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Część osób miała także za zadanie pośrednictwo w tym nielegalnym procederze.