Dlaczego warto odwiedzić Ogród Saski w Lublinie?

Ogród Saski to najbardziej reprezentujący park miejski w Lublinie przy Alejach Racławickich. Stworzono go na podstawie projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w 1837 roku. Park powstał poprzez nawiązanie Ogrodu Saskiego do tego znajdującego się w Warszawie, który nosi tę samą nazwę, użyto jej po raz pierwszy w 1860 roku. Pod koniec XIX wieku wokół parku powstało ozdobne ogrodzenie wraz z bramą. Niestety w wyniku II wojny światowej zostały one rozebrane. Ogród Saski posiada 12 ha powierzchni i jest wpisany do rejestru zabytków. Wyjątkową atrakcją ogrodu jest biała topola, która rośnie w południowej części ogrodu. Zachwyca swoją wielkością, jej obwód wynosi 610 cm i została uznana za pomnik przyrody. Warto wybrać się na krótki wyjazd do Lublina, jest to piękne i historyczne miasto, w którym znajduje się bardzo dużo ciekawych miejsc. Oprócz Ogrodu Saskiego Lublinśka mapa zawiera też inne przyrodnicze atrakcje.

Krótka historia powstania Ogrodu Saskiego

Ogród Saski jest najstarszym parkiem w Lublinie. Powstał na płaskowyżu dawnych Pól Dominikańskich. Bieczyński pracując nad projektem parku, opierał się głównie na projektach parków już istniejących. Szczególnie zwrócił uwagę na park Czartoryski w Puławach, który był już wtedy w pełni ukształtowany i należał do najpiękniejszego obiektu znajdującego się na ziemiach Polskich w tamtych czasach. Najistotniejszym zadaniem powstającego parku było ukształtowanie powierzchni z wieloma dolinkami, które umożliwiły wprowadzenie na ten teren wielu gatunków roślin, krzewów i drzew. Feliks Białczyński chcia wkomponować w typową dla Lubelszczyzny roślinność całkiem inną i nową, a nawet egzotyczną roślinność. Niestety jego planu nie udało się do końca zrealizować, ponieważ uległ on zmianie z powodu powstałego traktatu, który przebiegał wzdłuż obecnej ulicy Długosza. Udało się ustalić, że największy rozkwit osiągnął w latach 1918, a 1939 Ogród Saski. Lubińskie mapy zyskały ogromną popularność zwłaszcza wśród mieszkanek, które spacerując po nim, prezentowały swoje nowe kreacje.

Ogród Saski Lublin – mapa zwiedzania

Najstarszym obiektem parku jest Kapliczka Bożej Męki z 1736 roku. Została wzniesiona, aby upamiętnić zarazę morawą, jaka spotkała mieszkańców Lublina w XVII wieku. Z kapliczką wiąże się wiele legend. Jedna z nich podaje, że kat wykonywał wyroki śmierci, a jest to związane ze stojącym nieopodal domkiem kata. Kolejnym miejscem do zwiedzenie jest domek Stróża w Ogrodzie Saskim. Lubińska mapa parku zyskała również zegar słoneczny, który jest największym w Polsce. Został on zniszczony w 1848 roku, lecz zabytek został odnowiony i ponownie wrócił do Ogrodu Saskiego, gdzie umieszczone go w centralnej części tuż przy fontannie. Obecnie bardzo popularnym miejscem jest muszla koncertowa w północno- zachodniej części parku. Odbywają się w niej liczne koncerty.

Ogród Saski Lublin – pawie i atrakcje dla dzieci

Ogród Saski jest również miejscem przystosowanym dla dzieci. Znajduje się tutaj duży plac zabaw, w którym można spotkać nowoczesne i kolorowe huśtawki, urządzenia i zjeżdżalnie przyciągające najmłodszych. Ogromną atrakcją są w Ogrodzie Saskim, Lubińskie pawie. Spacerujące wolno zwierzęta zbudzają ogromne zainteresowanie zarówno wśród dzieci jak i osób dorosłych. Spotkać można je w parku już od trzech lat, a wśród nich 3 samiczki i samca. Czasami są zamknięte w wolierze, lecz często można je spotkać spacerujące na wolności. Pawie są bardzo przyjazne i uwielbiają pozować do zdjęć. Ogród Saski jest zwykłym parkiem, kryjącym w sobie wiele zaskakujących tajemnic.

Ogród Saski Lublin – parking oraz cennik

Wybierając się do Ogrodu Saskiego w Lublinie, nie musisz martwić się o miejsce postojowe, parking jest bezpłatny i dostępny całą dobę. Był kiedyś pomysł na to, aby rozbudować w Ogrodzie Saskim w Lublinie, parking. Ratusz zasugerował, aby wybudować dwupoziomowy parking, pozwalający odwiedzającym na bezproblemowe znalezienie miejsca postojowego. Parking miałby być usytuowany na tyłach. gmachu Al. Racławickich 1 po dawnym Komitecie Wojewódzkim PZPR. Niestety jego powstanie stanowiło duży problem, ponieważ może on zaszkodzić całej przyrodzie znajdującej się w Ogrodzie Saskim.