Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Terytorialnej ćwiczyli w Białej Podlaskiej

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ćwiczyła w weekend

W trakcie weekendu 4-5 września trwała operacja „Silne wsparcie”- zaplanowane ćwiczenia „Terytorialsów”.

Wszystko przebiegało zgodnie z planem zapisanym w kalendarzu ćwiczeń. Żołnierze Drugiej Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywali w ubiegły weekend ćwiczenia w ramach operacji „Silne wsparcie”.

W akcji brali udział między innymi medycy, żołnierze z kompanii dowództwa, logistycy i saperzy.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności nie tylko bojowych, ale także przeciwkryzysowych. Żołnierze z lubelskiej brygady trenowali także współpracę ze służbami medycznymi i ratowniczymi.

Ćwiczenia odbyły się w Białej Podlaskiej

W dniach 4-5 września 2021 szkolenie żołnierzy odbyło się na terenie nieczynnego lotniska w Białej Podlaskiej. Na jego terenie przygotowano obóz, w którym w trakcie ćwiczeń przebywali żołnierze i całe zaplecze. W akcji wzięło udział sporo specjalistycznego sprzętu, który pozwolił na przeprowadzenie całej akcji. To między innymi samochody wysokiej mobilności, cysterny z wodą oraz paliwem, mobilne warsztaty remontowo-naprawcze, pojazdy średniej ładowności.

W celach ćwiczeniowych rozłożono także polowe punkty zabezpieczenia i punkty z zaopatrzeniem.

Wojska Terytorialne – czym właściwie są?

Wojska Obrony Terytorialnej (w skrócie: WOT) są piątym elementem Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Jak można przeczytać na stronie Wojsk: –W WOT służbę pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej tj. Terytorialną Służbę Wojskową (TSW). Obowiązek TSW będzie pełniony w obszarze swojego zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie).

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej zarządza poszczególnymi oddziałami w trakcie pokoju, między innymi wspierając inne służby w sytuacjach kryzysowych C

Credo „Terytorialsów” to „Czołem! Poznaj moc prostych zasad, które wryły się w nasze serca i umysły.”.