Nowoczesne lampy UV-C zdezynfekują powietrze w komunikacji miejskiej

Pod koniec roku powietrze w lubelskich autobusów będzie wolne od wirusów

ZTM Lublin, który jest operatorem komunikacji autobusowej w stolicy Lubelszczyzny, zakupił niezbędny sprzęt

Ponad dwieście specjalistycznych lamp służących do dezynfekcji powietrza znajdzie swoje miejsce w lubelskich autobusach oraz trolejbusach. Technicy ZTM zamontują specjalne lampy UV-C w pojazdach kursujących na trasach w Lublinie. Lampy neutralizują wirusy i bakterie, które mogłyby znaleźć się wewnątrz pojazdów.

255 lamp UV-C już na przełomie listopada i grudnia tego roku

Instalację dodatkowego wyposażenia w pojazdach została zaplanowano na koniec listopada i może potrwać do grudnia. W ciągu najbliższych dni urzędnicy rozpiszą przetarg na dostarczenie lamp i sprzętu niezbędnego do ich instalacji.

To bardzo nowoczesne rozwiązanie stosowane jest już w wielu miastach na całym świecie. Lampy dezynfekują powietrze krążące wewnątrz pojazdu. Znajdują się w obiegu układu wentylacji i klimatyzacji.

W czasie testów lampy umieszczono w siedmiu pojazdach

Dotychczas ZTM Lublin prowadziło testy nowatorskiego systemu dezynfekcji pojazdu. Pierwsze siedem lamp funkcjonuje już w autobusach kursujących po Lublinie. Testy przebiegły pomyślnie.

Lampy wykorzystujące promieniowanie UV-C dezynfekują powietrze. Neutralizują występujące w nim wirusy i bakterie. Mowa między innymi o wirusie grypy.