Domek dla kota – chwilowa moda, czy najlepszy typ legowiska dla pupila?

Każdy, kto co jakiś czas przegląda oferty sklepów zoologicznych, na pewno zauważył, że domek dla kota to produkt, który staje się coraz bardziej popularny. Pod względem estetycznym domki i budki dla kotów prezentują się naprawdę ciekawie, ale czy ten pomysł ma sens pod względem potrzeb kota?

Dlaczego domek dla kota to świetny prezent dla pupila?

Budka lub domek dla kota to rodzaj schronienia, który sprawia, że Twój kot może ukryć się przed światem (a także domownikami). W przeciwieństwie do nas, koty nie mają swojego własnego pokoju, gzie mogłyby się oddalić, kiedy zaczną być zmęczone przebywaniem w towarzystwie. To kryjówka, miejsce do spania i najbardziej przytulne legowisko, jakie można by sobie wyobrazić. Nic dziwnego, że koty tak je lubią. Wygodna budka dla kota przypadnie do gustu szczególnie kotom nieśmiałym, które na widok gości najchętniej chowają się pod łóżkiem albo w szafie. Przytulna budka z miękką poduszką będzie o wiele lepszym schronieniem dla wszystkich kotów.

Przytulna jaskinia przyda się też kotom, które mieszkają z psami lub mniejszymi dziećmi. Schowanie się do swojej budki to najlepszy sposób, by dać do zrozumienia, że nie ma się ochoty na dalszą zabawę. Dla wielu kotów będzie to sposób na regenerację.

Jak wybrać idealny domek dla kota

Duża budka wiklinowa, elegancka budka o minimalistycznych kształtach, filcowy, czy pleciony domek? Trzeba przyznać, że opcji jest wiele i trudno zdecydować się tylko na jeden domek dla kota. Podczas wyboru modelu odpowiedniego dla Twojego kota, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy ma on wystarczająco duże wejście i czy jego wielkość będzie odpowiednia dla Twojego pupila. Nawet najbardziej zabawny projekt nie sprawdzi się w praktyce, jeżeli Twojemu kotu będzie po prostu za ciasno. Jest to ważne w przypadku każdego kota, ale jeżeli masz pupila dużej rasy, na przykład maine coona lub kota syberyjskiego, stabilna wymiarowo, duża budka będzie szczególnie ważna. Wygodne wejście to podstawa, by pupil mógł skorzystać z domku. Dla kotów dużych ras nieco trudniej jest znaleźć odpowiedni domek, ale nie martw się – wybór jest obecnie naprawdę duży. Odpowiedni rozmiar jest kluczowy, o wiele ważniejszy niż projekt z nadrukiem łapek.

Zadbaj też o wygodę pupila. Domki z wyjmowaną poduszką, wykonane z miękkiego polaru, czy z pluszowymi elementami to coś, co na pewno poprawi komfort pupila. Warto bowiem wiedzieć, że domek dla kota może być również wykorzystany przez psa.

Dla kotów wychodzących – domki na balkonie i w ogrodzie

Dobrym pomysłem będzie wystawienie swojemu kotu domków w ogrodzie – bardziej niezależne mruczki docenią schronienie w typie budy, które ochroni je przed deszczem i wiatrem. Odporny na warunki atmosferyczne domek może być także azylem dla kotów wolnożyjących. Projekt z bitumicznym dachem zabezpieczy domek na wypadek silnego deszczu – taka ochrona na pewno się przyda. Budka stojąca w ogrodzie powinna być wyjątkowo wytrzymała. Możesz kupić budę dla małego psa lub złożyć ją samodzielnie.

Każdy kot zasługuje na swój domek, prawda.