Lublin ponownie walczy o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku

W 2029 roku Lublin planuje kolejny raz spróbować swoich sił w walce o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Chociaż miasto nie zdobyło tego tytułu w roku 2016, tym razem stawia na hasło konkursowe „Re:union”. Kluczowym atutem Lublina w nadchodzącej rywalizacji mają być cenne doświadczenia zgromadzone podczas realizacji obecnie trwającego programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu są zapraszani do współpracy nad przygotowaniem kandydatury.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, wyraża przekonanie, że nie ma przeszkód, by miasto ponownie ubiegało się o prestiżowy tytuł. Podkreśla wagę zaangażowania wszystkich obywateli w proces tworzenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029. Szczególną uwagę prezydent zwraca na młodzież i organizacje pozarządowe, które odgrywały istotną rolę w sukcesie Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

W maju br. radni lubelscy jednomyślnie zdecydowali o zgłoszeniu Lublina do rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029, co dało początek pracom nad przygotowaniem wstępnej aplikacji. W tworzeniu tego wniosku mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani: mieszkańcy, artyści, animatorzy kultury, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne oraz przedsiębiorstwa z sektora kreatywnego.