Zmagania między Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym w 1018 roku

Podczas pierwszego tysiąclecia naszej ery, konkretne oddziały wojskowe pod dowództwem Bolesława Chrobrego z Polski stawiły czoła monarchie Ruskiego, Jarosławowi Mądremu. Drugi z królów, Jarosław Mądry, zarówno sam jak i jego siły militarny również stawiły się do walki na terytorium polskim. Poprzez rekonstrukcje historyczne możemy doświadczyć lekcji historii jakbyśmy byli świadkami tych wydarzeń, umożliwiają nam one podróż w czasie.

Z dnia 22 lipca 1018 roku przetrwało wieści o epickiej, choć niespodziewanej bitwie, której polem była okolica grodu Wołyń. Wojownicy polscy konstruowali przeprawę przez rzekę Bug, kiedy doszło do nieporozumienia i walka wybuchła. Wszyscy znani z tamtego okresu kronikarze jednomyślnie twierdzą, że to Bolesław Chrobry wykazał się największą pomysłowością i przepłynął przez rzekę, atakując zaskoczonych Rusinów. Różnorodne grupy etniczne rywalizowały ze sobą, mając na celu ułatwić Chrobremu dostęp do Kijowa oraz osadzenie na tronie jego zięcia.

Sceny sprzed ponad tysiąca lat przywrócono do życia. Podczas ostatniego weekendu tereny w Czumowie zostały przekształcone w ogromną osadę z epoki średniowiecza. Uczestnicy tego wydarzenia mieli szansę cofnąć się w czasie i obserwować życie codzienne ludzi tamtej epoki oraz sposób produkcji przedmiotów używanych na co dzień.