Od krakowskich ulic do międzynarodowej sławy: Bajgle i ich triumfalny powrót na polską scenę kulinarną

Zdobyły popularność na międzynarodowym rynku, a ich korzenie zapewne sięgają XVII-wiecznego Krakowa. Jednak dopiero ostatnio te drożdżowe przysmaki powróciły na krajową scenę gastronomiczną. Tak, mówimy o bajglach, które będą w centrum uwagi podczas nadchodzących warsztatów kulinarnej sztuki.

Podczas naszych porannych warsztatów będziemy parzyć te delikatne drożdżowe kule w gorącej wodzie przed pieczeniem, a następnie napełniać je pastami wykonanymi przez nas samych – tradycyjną żydowską jajeczną i jogurtowym serkiem labneh. Dla urozmaicenia naszych dań dodamy także składniki kojarzące się z Izraelem, takie jak owoce granatu i słodkie mango. Co więcej, nie musisz odwiedzać Manhattanu, aby skosztować najlepszych bajgli na świecie – wystarczy odwiedzić restaurację Mandragora! W tym miejscu warto przypomnieć, że w 1927 roku piekarz Henryk Lender wyemigrował z Lublina do New Haven w stanie Connecticut (USA), gdzie otworzył pierwszą fabrykę bajgli w Stanach Zjednoczonych poza Nowym Jorkiem.

Zważywszy na wysokie temperatury lata, podczas drugiej części warsztatów będziemy również przygotowywać własnoręcznie lody. Jednak nie będą to zwykłe lody dostępne w większości cukierni, ale o smaku lemoniady z Izraela z nutą mięty, co doda im wyjątkowego orzeźwienia. A ponieważ deserom nigdy nie jest dość, na koniec przygotujemy jeszcze tosty francuskie z aromatycznym chałką posmarowanym miodem i udekorowanym owocami.

Gospodyniami tych aromatycznych porannych warsztatów kuchni żydowskiej, wypełnionych zapachem mięty i słodkich owoców, będą Izabela Kozłowska-Dechnik – właścicielka żydowskiej restauracji Mandragora w Lublinie oraz Etel Szyc – dyrektorka Lubliner Festival.