Drugi polski miasto z autobusami wodorowymi – Lublin przoduje w ekologicznym transporcie

Nowoczesny autobus na wodór, Solaris Urbino 12 hydrogen, rozpoczął swoją działalność na ulicach Lublina. Tym samym, Lublin dołączył do grona miast w Polsce, które z powodzeniem wykorzystują technologię wodorową w swoim systemie transportu publicznego.

Po pomyślnym przekazaniu pojazdu przez przewoźnika Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Lublinie, autobus Solaris Urbino 12 hydrogen został zasilił miejską flotę. Ten innowacyjny pojazd jest wyposażony w zaawansowane technologie oparte na zastosowaniu wodoru. W pierwszym etapie uruchomienia, autobus będzie kursować na różnych trasach i liniach, aby umożliwić jego testowanie w różnorodnych warunkach drogowych. W najbliższym czasie autobus zostanie skierowany do obsługi pasażerów korzystających z linii numer 3, 50 oraz 47. Operatorem odpowiedzialnym za świadczenie usług transportu publicznego przy użyciu tego autobusu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) Lublin.

Wodór, jako czyste źródło energii, wydaje się idealnym rozwiązaniem dla ekologicznego transportu. Jedynym produktem ubocznym reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwach wodorowych jest ciepło oraz para wodna. Wodór jest przechowywany pod postacią gazu w specjalnych zbiornikach zamontowanych na dachu autobusu. Autobusy napędzane wodorem charakteryzują się krótkim czasem tankowania i dużym zasięgiem, nawet w przypadku trudnych warunków drogowych. Dodatkowym atutem modelu Urbino 12 hydrogen dostarczonego do Lublina jest dodatkowa bateria, która może być ładowana nie tylko przez ogniwo wodorowe, ale również za pomocą mobilnej ładowarki zewnętrznej, która była częścią zamówienia.