XIV Bieg Papieski: Sportowe upamiętnienie 45. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II

W dniu, który przypada dokładnie 45 lat od dnia, gdy kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża, czyli 16 października, odbędzie się XIV edycja Biegu Papieskiego. To wydarzenie sportowe, które każdego roku organizowane jest z myślą o tych, którzy pragną celebrować rocznicę wyboru świętego Jana Pawła II w aktywny sposób.

Bieg Papieski jest corocznym wydarzeniem odbywającym się w lubelskiej dzielnicy Bronowice, stanowiącym hołd dla Świętego Jana Pawła II – jednej z najbardziej wpływowych postaci polskiej historii i wielkiego orędownika spraw młodych ludzi. Przez kolejnych 14 edycji Biegu, każda z nich była inspirowana przez różne aspekty nauk papieskich lub jego działań. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację konfliktu za wschodnią granicą naszego kraju, wyrażamy solidarność z walczącym narodem ukraińskim” – tłumaczą twórcy wydarzenia. Przywołują oni słowa Papieża wypowiedziane podczas jego pielgrzymki na Ukrainę w 2002 roku: „Ukraina posiada wyraźnie zdefiniowane powołanie do bycia częścią Europy, co jest zaznaczone przez chrześcijańskie korzenie jej kultury”.

Kiedy spojrzymy na wcześniejsze odsłony Biegu Papieskiego, zauważymy, że jest to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń sportowych, które co roku znajduje swoje miejsce w kalendarzu masowych imprez o charakterze rekreacyjnym, społecznym i integracyjnym. W każdej edycji Biegu bierze udział kilkuset biegaczy, którzy rywalizują w pięciu różnych kategoriach wiekowych. Początek i koniec trasy znajduje się na boisku Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie, położonej przy ulicy Lotniczej 1.