Lublin świętuje narodziny pierwszego dziecka poczętego dzięki miejskiemu programowi in vitro

Lublin, wyróżniający się jako pierwsze miasto w województwie lubelskim, które zdecydowało się na wprowadzenie programu dofinansowania metody in vitro dla par borykających się z problemem niepłodności, ma powód do radości. Od momentu kiedy program został wprowadzony, zgłosiło się do niego niemal 300 par. W listopadzie ubiegłego roku, przedstawiciele Urzędu Miasta poinformowali, że 19 z nich oczekuje na potomstwo.

25 stycznia zapadła wyjątkowa data – to właśnie tego dnia, za pośrednictwem oficjalnego profilu prezydenta miasta na Facebooku, ogłoszono narodziny pierwszego dzieciątka, którego rodzice skorzystali z dofinansowanego przez Lublin programu in vitro. Nowo narodzony chłopiec przyszedł na świat dzięki wsparciu miasta i jego mieszkańców. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, przekazał swoje gratulacje rodzicom i życzenia zdrowego rozwoju dla maleństwa.

Program polityki zdrowotnej dotyczący dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyjęty został przez Radę Miasta Lublin w grudniu 2022 roku. Dla realizacji tego celu miasto przeznaczyło łącznie 1,52 miliona złotych na lata 2023-2025. Zgodnie z założeniami programu, każda z 150 zakwalifikowanych par ma prawo do otrzymania finansowego wsparcia na wykonanie dwóch procedur in vitro, gdzie jedna procedura jest dofinansowana kwotą 5 tys. złotych. Program ma obowiązywać do 2025 roku.

W marcu 2023 roku Lublin wyłonił partnerów medycznych i rozpoczął realizację programu. Kwalifikacja par odbywa się według kolejności zgłoszeń do wybranych placówek medycznych. Do końca października tego samego roku zgłosiło się 294 pary, a możliwość udziału w programie otrzymało 232 z nich. Inne pary nie zakwalifikowały się ze względu na przeciwwskazania medyczne lub zrezygnowały w trakcie trwania programu. Jak informowała kilka miesięcy temu Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin, po ośmiu miesiącach funkcjonowania programu, udało się osiągnąć 19 ciąż wśród uczestniczących kobiet – mieszkanek Lublina.