Dworzec Metropolitarny w Lublinie – perła architektury i funkcjonalności według ekspertów

Dworzec Metropolitarny w Lublinie jest jednym z najbardziej estetycznie wykonanych dworców kolejowych w Polsce. Jego wyjątkowy charakter został dostrzeżony nie tylko przez specjalistów z kraju, ale również odnotowany przez ekspertów zza granicy. Taką opinię wyrazili między innymi Grzegorz Malec z Zarządu Transportu Miejskiego oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas rozmowy w programie „Poranek z TVP3 Lublin”.

Niezwykły urok dworca to jedno, ale równie ważne są jego funkcjonalność i samowystarczalność, które zostały dostrzeżone i podkreślone przez ekspertów. Adaptacja tego miejsca do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz taras widokowy na dachu budynku są elementami, które wyróżniają ten obiekt spośród innych. Rolą tego dworca jest łączyć różne ścieżki komunikacyjne.

Projekt budowy dworca obejmował również przebudowę układu komunikacyjnego w okolicy, co uczyniło go kluczowym elementem projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, współfinansowanego przez Unię Europejską. Łączna wartość tego przedsięwzięcia wyniosła niemal 340 milionów złotych, z czego ponad 195 milionów złotych pochodziło z funduszy europejskich.