Lublin przygotowany na obchody pamięci masowych zsyłek Polaków na Sybir przez władze sowieckie

W Lublinie, w nadchodzący poniedziałek (12 lutego), zostaną zorganizowane uroczystości mające na celu oddanie hołdu Polakom, którzy zostali deportowani przez rząd sowiecki na Sybir. Początek oficjalnych obchodów będzie miał miejsce o godzinie 12:15 przy Pomniku Matki Sybiraczki, który znajduje się na Skwerze Dzieci z Pahiatua, tuż obok Centrum Kultury. Tam uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję posłuchać hymnu sybiraków, a także złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przed głównymi uroczystościami jednak, o godzinie 11:00, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ulica Narutowicza 6) odbędzie się msza święta w intencji wszystkich ludzi, którzy stracili swoje życie lub zostali zamordowani podczas tego tragicznego wydarzenia.

Uroczystości będą również połączone z otwarciem wystawy „Polacy na Syberii”. Wydarzenie to odbędzie się o godzinie 8:45 przed budynkiem Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, przy ulicy Staszica 22A. Następnie o godzinie 9:00 zaprezentowana zostanie trasa historyczna pod tytułem „Przeszliśmy niepokonani”, która będzie okazją do poznania historii miejsc pamięci związanych z zesłańcami na Sybir. Spotkanie to odbędzie się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, na ulicy Wodopojnej 2.

Na wtorek (13 lutego), planowane jest również wydarzenie o charakterze edukacyjnym. O godzinie 9:00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym imienia Zesłańców Sybiru przy ulicy Biedronki 13, odbędzie się finał VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” oraz prezentacja nagrodzonych prac.