Noc Kultury w Lublinie: Artystyczne instalacje ożywiają miasto

W dniu dzisiejszym, ulice Lublina zaczynają tętnić artystycznym życiem, kiedy instalacje twórców sztuki rozkwitają na nich z okazji Nocy Kultury. Jest to już osiemnasta edycja tego wydarzenia kulturalnego. Podczas tego wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć szeregu niezapomnianych atrakcji, w tym możliwości umieszczenia się w brzuchu gigantycznego wieloryba.

Co ma do zaoferowania tegoroczna Noc Kultury? Na pewno gwar i ruch, który co roku całkowicie opanowuje malownicze uliczki Starego Miasta w Lublinie. To tutaj będzie można znaleźć największą koncentrację dzieł lokalnych artystów. Jednym z tych dzieł, które z pewnością przyciągnie wiele spojrzeń, są białe maki świecące nocą, które będą rosły z okien kamienicy przy Rynku 9. Inną atrakcją ma być pomarańczowa łódź podwodna „wypływająca” z jednego z budynków przy Archidiakońskiej. Na placu Po Farze, goście będą mogli odwiedzić wieloryba wykonanego z wikliny, do którego wnętrza będzie można wejść. Wśród innych atrakcji pojawi się również „Autobór”, czyli przerobiony na szklarnię trolejbus, który zagości na lokalnym deptaku.

Podczas tej nocy kulturalnej, goście będą mogli podziwiać zarówno monumentalne dzieła, takie jak reprodukcja Bitwy pod Grunwaldem w naturalnym rozmiarze (obraz ten przetrwał wojnę schowany w Lublinie), jak i drobniejsze prace, np. instalację stworzoną z czcionek drukarskich. Łyżki zebrane przez Warsztaty Kultury mają stać się częścią artystycznego żyrandola, natomiast na Błoniach pojawi się kontur jednej z budynków z nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Przy ulicy Jezuickiej znajdzie się instalacja, która zmienia swój wygląd w miarę topnienia lodu i porusza problem dzieci w obozach dla uchodźców.

Zmęczeni zwiedzający Noc Kultury będą mogli odpocząć na patio Warsztatów Kultury, które zostanie przekształcone w japoński ogród. Dodatkowo na placu Po Farze będzie można dołączyć do gry flirt towarzyski ze swoimi znajomymi lub nowo poznanymi ludźmi.

W Centrum Spotkania Kultur przygotowano Wirtualny Teatr Historii do oglądania w goglach wirtualnej rzeczywistości. Na dachu tego centrum odbędą się pokazy cyrkowe fundacji Sztukmistrze.