Decydujący moment dla budżetu obywatelskiego: 144 na 216 projektów otrzymało pozytywną opinię

Z ogółu 216 pomysłów przedłożonych podczas tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, 144 uzyskało pozytywne recenzje. To mieszkańcy będą teraz wybierać spośród nich, na co powinno zostać przeznaczone 14,7 miliona złotych.

Chociaż listę zatwierdzonych projektów poznamy dopiero na jesieni, już teraz mamy pewność, iż w tym roku mieszkańcy zgłosili łącznie 216 propozycji, w tym 133 na poziomie dzielnicowym i 83 dotyczące całego miasta. Z nich wszystkich tylko 144 zyskały aprobatę, a 71 nie otrzymało pozytywnej oceny. Jeden z projektów został wycofany przez jego twórcę.

Joanna Stryczewska, reprezentantka lubelskiego ratusza, wyjaśniała proces oceny projektów. Pod uwagę brano takie aspekty jak to, czy zgłoszone inicjatywy mogą być uznane za zadania własne gminy lub powiatu, czy też da się je zrealizować w ciągu jednego roku budżetowego. Również sprawdzano, czy planowane inwestycje mają miejsce na terenach należących do miasta.

Twórcy propozycji mają możliwość odwołania się od decyzji. Termin na to wyznaczono do 5 lipca włącznie.

– Gratuluję wszystkim, których projekty zostaną poddane ocenie mieszkańców Lublina po wakacjach. To już jedenasty rok wspólnych inwestycji, które mają na celu poprawę jakości życia w naszym mieście. Serdecznie zapraszam do udziału w nadchodzącym głosowaniu. Projekty, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną uwzględnione w projekcie uchwały budżetowej miasta na 2025 rok i znajdą się na liście zadań planowanych do realizacji w przyszłym roku – mówiła Joanna Stryczewska.