Remont XVIII-wiecznych ołtarzy w Lubelskim Kościele Nawrócenia Świętego Pawła dzięki rządowemu wsparciu

W zabytkowym kościele Nawrócenia św. Pawła, znajdującym się w Lublinie, planowane jest odrestaurowanie ośmiu ołtarzy pochodzących z XVIII wieku. Realizacja tego projektu będzie możliwa dzięki funduszom z Rządowego Programu Odnowy Zabytków. Prace restauracyjne stanowią część większego przedsięwzięcia, jakim jest kompleksowa renowacja tej świątyni – wyjątkowego przedstawiciela tzw. renesansu lubelskiego.

Kwota dofinansowania, którą Archidiecezja Lubelska otrzymała na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków to blisko 3,3 mln zł. Dodatkowo wkład własny w wysokości prawie 70 tys. zł pochodzi od samorządu województwa lubelskiego, który był inicjatorem wniosku o dofinansowanie.

Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, który podpisał umowę o dofinasowanie, podkreśla znaczenie tego działania dla dziedzictwa kultury regionu. Jak stwierdził, wszystkie zabytki, w tym kościoły, są tak naprawdę własnością społeczną.

Planowana renowacja obejmie osiem ołtarzy zlokalizowanych w nawach bocznych, u podstawy głównych filarów kościoła. Są to ołtarze wykonane z drewna, ozdobione obrazami świętych, w tym m.in. św. Anny, św. Józefa, św. Walentego, św. Tekli, św. Jana z Dukli. Od dawna nie były one poddawane żadnym pracom konserwatorskim i obecnie są rozmontowane i czekają na odnowienie w pracowni konserwatorskiej. Ekonom Archidiecezji Lubelskiej, ks. Jarosław Orkiszewski, wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się odrestaurować cztery ołtarze, a kolejne cztery zostaną zrekonstruowane w 2025 roku.