Plan budowy Eksploratorium Marii Curie w Lublinie – centrum nauki i edukacji na światowym poziomie

Dnia 22 października, trzej czołowi przedstawiciele Lublina: prezydent miasta, marszałek województwa lubelskiego oraz rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), zawarli list intencyjny. Dokument ten dotyczy planów związanych z budową Eksploratorium Marii Curie, regionalnego centrum na rzecz nauki, edukacji i nowoczesnych technologii. Realizacja tego ambitnego projektu ma szansę nastąpić do roku 2029.

Miejscem potencjalnej inwestycji, które jest rozważane przez władze, jest teren należący do województwa, ulokowany na lubelskim Podzamczu. Na tym obszarze obecnie znajduje się dworzec PKS. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreślił, że Eksploratorium powinno stać się symbolem aspiracji Lublina i regionu – miejscem skupiającym naukę i edukację. Scharakteryzował także najbliższe kroki na drodze do realizacji projektu: opracowanie koncepcji inwestycji, z uwzględnieniem aspektów architektonicznych i urbanistycznych oraz pozyskanie funduszy na jej sfinansowanie. Zaznaczył również, iż chciałby powierzyć kluczową rolę merytoryczną w projekcie uczelniom.

Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, podkreślił swoje zaangażowanie w inicjatywę i stawiał za wzór warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Natomiast Wiktoria Herun, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, przypomniała o historii projektu. Pierwszy konkurs na koncepcję Eksploratorium ogłoszono już w 2007 roku, a pierwotnie planowano umiejscowić go w Parku Ludowym. Aktualnie w realizację inwestycji zaangażowane są różne podmioty: Miasto Lublin, Województwo Lubelskie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Związek Uczelni Lubelskich. Autorzy idei mają nadzieję na zakończenie przedsięwzięcia do 2029 roku – gdy Lublin ma stać się Europejską Stolicą Kultury.