Unikalna oferta edukacyjna Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą powraca po raz czwarty, gromadząc ponad 2000 uczestników z różnych zakątków świata. W inauguracyjnej ceremonii, która odbyła się w sobotę, uczestnicy mogli zapoznać się z bogatym programem kursów, na który składają się między innymi historia Polski, nowe media oraz sztuczna inteligencja.
Początek nowej edycji Studium miał swoją uroczystość otwarcia, podczas której rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski przywitał zgromadzonych. Wyraził swoją radość widząc tak dużą liczbę osób zainteresowanych nauką i podkreślił, jak ważne jest dla uniwersytetu kontynuowanie jego 106-letniej misji służenia Polsce i Polakom mieszkającym za granicą.
Ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, prorektor KUL, podkreślił istotną rolę Studium w promowaniu Polski, języka polskiego, Polonii oraz samego uniwersytetu. Zaznaczył także, jak ważne jest utrzymanie ścisłej współpracy między Polonią a pracownikami uniwersytetu w planowaniu działań na rzecz Polaków za granicą.
Zgodnie z informacjami, które przekazała Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL, blisko 2000 osób, pochodzących prawie z 50 krajów, zgłosiło swoje uczestnictwo w jednym z 18 kursów oferowanych w ramach tegorocznej edycji Studium. Ponad 500 z nich to osoby, które brały udział także w poprzednich edycjach. Największym zainteresowaniem cieszą się kursy z zakresu sztucznej inteligencji, efektywnego zarządzania, historii Polski dla Polonii, nowych mediów i komunikacji.
Kursy oferowane przez Studium trwają pół roku i prowadzone są w formule online. Planowane są również spotkania stacjonarne dla chętnych. Proces rejestracji na kursy potrwa do 6 listopada.