Wyjątkowy moment w karierze zawodowej doświadczy 23 pedagogów pracujących w dziewiętnastu różnych szkołach i innych placówkach edukacyjnych zlokalizowanych w Lublinie. Wszyscy oni zostaną uznani za 'Nauczycieli Mianowanych’ i odbiorą stosowne akty nadania.
Grupa, która z powodzeniem przystąpiła do egzaminu, składającego się na proces awansu, w listopadzie i grudniu 2024 roku, to zróżnicowany zbiór specjalistów. Wśród nich znajdują się nauczyciele przedmiotów takich jak język polski, angielski i hiszpański. Pedagodzy zajmujący się religią, edukacją wczesnoszkolną, wychowaniem przedszkolnym oraz wychowaniem fizycznym również figurowali na liście zdających. Na tę grupę składają się także matematycy, chemicy, specjaliści z zakresu pedagogiki specjalnej, logopedzi oraz psycholodzy.
Tytuł 'Nauczyciela Mianowanego’ jest przyznawany na podstawie przepisów zawartych w Karcie Nauczyciela. Kandydat musi spełnić określone warunki i zdać egzamin przed specjalną komisją. W skład tej komisji wchodzi przewodniczący, który jest przedstawicielem organu prowadzącego, przedstawiciel organu nadzorującego edukację, dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony oraz dwóch ekspertów wyznaczonych przez Ministra Edukacji Narodowej. Na wniosek nauczyciela, komisja może zostać powiększona o dodatkowego członka – reprezentanta związku zawodowego – mówi Joanna Stryczewska, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Wraz z awansem tych 23 nauczycieli, liczba pedagogów, którzy uzyskali tytuł 'Nauczyciela Mianowanego’ od momentu wejścia w życie nowelizacji Karty Nauczyciela w kwietniu 2000 roku, wzrosła do 3867. Wszyscy oni pracowali w placówkach zarządzanych przez Miasto Lublin.
Szczególna ceremonia wręczenia aktów nadania odbędzie się 11 grudnia o godzinie 13:30 w Ratuszu, dokładnie w sali numer 24.