Innowacyjny materiał budowlany, opracowany przez specjalistów z Politechniki Lubelskiej, znacząco wpływa na branżę budowlaną. Zespół naukowców skonstruował bloczki konopne do stosowania w budownictwie. Według uczelni, której oświadczenie wydano w środę, domy zbudowane z tego rodzaju materiałów nie wymagają dodatkowego ocieplenia, ponieważ są w stanie pochłaniać nadmiar wilgoci. To przełomowe rozwiązanie stworzone przez lubelskich inżynierów zdobyło patent.
Informację o udzieleniu patentu przekazała Politechnika Lubelska w komunikacie wydanym w środę. Stosowanie konopi w budownictwie jest praktykowane od dawna. Jednak do tej pory metoda ta polegała na tym, że do budowy ściany używano drewnianego deskowania, które wypełniano mieszanką wapienno-konopną i odpowiednio ją zagęszczano. Dodawanie wody do takiej konstrukcji skutkowało jednak długim okresem schnięcia ścian.
Dr inż. Przemysław Brzyski z Politechniki Lubelskiej wraz z Tomaszem Bujnowskim, przedsiębiorcą i projektantem, oraz ich zespołem, stworzyli bloczki ścienne z paździerzy konopnych, czyli pocięte kawałki drewnianego rdzenia łodygi konopi włóknistych. Jak podkreślił dr inż. Brzyski, paździerze konopne charakteryzują się wysoką porowatością – aż 80% ich objętości stanowi powietrze zamknięte w porach. W rezultacie bloczki te wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne, co eliminuje potrzebę dodatkowego ocieplania budynku z nich stworzonego. Dodatkowo bloczki te mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z pomieszczenia i oddawania jej, gdy powietrze w pomieszczeniu staje się zbyt suche.
Zaprojektowany bloczek, o wymiarach 60 cm x 40 cm x 24 cm, składa się z trzech warstw. Dwie zewnętrzne mają na celu zapewnienie wytrzymałości, sztywności i odporności na czynniki zewnętrzne, natomiast środkowa część o grubości 29 cm to lekka mieszanka o wysokiej izolacji termicznej.