Korzystając ze słonecznej pogody wiele zamiłowanych w rowerowej turystyce osób może poznać ciekawe miejsca w okolicy Lublina, wybierając się na wycieczkę jednym z malowniczych szlaków rowerowych.
Lublin – Kazimierz Dolny (65 kilometrów długości)
Trasa przebiega przez miejscowości: Lublin – Dąbrownica- Motycz – Nałęczów – Kębło – Rzeczyca – Kazimierz Dolny.
Biegnąca przez nałęczowski płaskowyż trasa jest wyjątkowo malownicza i urozmaicona. Mijane miejscowości mają swój charakter, warto więc zrobić w niektórych krótką przerwę i zjechać z trasy w celu zobaczenia atrakcji turystycznych. Jedynie krótkie fragmenty trasy nie posiadają utwardzonej nawierzchni, większość drogi to dobrej jakości asfalt. Celem podróży jest Kazimierz Dolny, którego historyczne centrum to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie.
Perehod – Urszulin (niecałe 23 kilometry długości)
Trasa przebiega przez: start ścieżki przyrodniczej Perehod – Lipinki – Babsk – Dębowiec – Urszulin (dyrekcja Poleskiego Parku Narodowego.
To zaprojektowany dla amatorów rowerowej turystyki eko-szlak. Podróżując nim turysta pozna lokalną przyrodę i odpocznie na łonie natury. Na trasie nie ma większych niedogodności, czy utrudnień. Jest to więc odpowiedni wybór na całodniową wycieczkę z dzieckiem lub dla osób niejeżdżących na co dzień rowerem. Droga tam i z powrotem to niecałe pięćdziesiąt kilometrów i nawet niewprawionemu turyście, co pewien czas robiącemu przerwy, zajmie około pięciu godzin. Wyćwiczony kolarz pokona ją w nieco ponad dwie godziny. Na trasie znajduje się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny.
Szlak rowerowy nad Bugiem, etap 1 (146 kilometrów długości)
Trasa Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego: Janów Podlaski – Piaski – Woroblin – Krzyczew – Malowa Góra – Kobylany – Zabłocie – Kuzawka – Różanka – Włodawa
Szlak rowerowy nad Bugiem, etap 2 (142 kilometrów długości)
Trasa Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego: Włodawa – Osowa – Wola Uhruska – Świerże – Husynne – Szpikołosy – Gródek – Hrubieszów
Szlak rowerowy biegnący wzdłuż rzeki Bug to prawie 290 kilometrów malowniczych krajobrazów i dobra nawierzchnia., na którą składają się drogi utwardzone i gruntowe. Podczas gorszej pogody (deszczu, śniegu) mogą więc wystąpić pewne trudności w pokonaniu niektórych fragmentów.
Przemierzając kolejne kilometry poznajemy historię regionu i nadbużańską przyrodę. Zabytki znajdujące się wzdłuż trasy to między innymi zamki, cerkwie, kościoły, czy zespoły pałacowe.
Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy (długość trasy: ponad 2000 kilometrów, około 350 kilometrów w obrębie województwa lubelskiego)
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa taka trasa w Polsce. Ponad 2000 kilometrów wyznaczonych i świetnie oznaczonych dróg przeznaczonych dla rowerów przebiega przez obszar pięciu województw wschodniej Polski. Od Warmii i Mazur, przez Podlasie, Lubelszczyznę, aż do rejonów znajdujących się w województwie świętokrzyskim.
Część szlaku przebiegająca przez województwo lubelskie przebiega częściowo wzdłuż Boga oraz pomiędzy sanktuariami różnego rodzaju wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej. To miejsca pozwalające odkryć niepowtarzalną kulturę regionu. Fragmenty trasy biegną przez Roztoczański Park Narodowy – tam turyści poznają przyrodę wschodniej Polski. Malownicze miasta, jak Chełm i Włodawa, będą natomiast dobrymi miejscami na nocowanie, posiadając liczne atrakcje turystyczne i bazę noclegową.