Prof. Mariusz Gagoś z lubelskiego UMCS jest współwynalazcą nowatorskiego urządzenia. Dzięki niemu pszczelarze mogą analizować jakość wosku, co wpłynie korzystnie na jakość miodu.
Zdaniem naukowców jest to prawdziwy przełom
Wynalazcy pomagającego w produkcji miodu sprzętu uważają, że jego zastosowanie może zrewolucjonizować światowy rynek produkcji miodu.
Wyskalowanie urządzenia odbyło się w oparciu o otrzymane od wielu pszczelarzy próbki wosku pszczelego.
Profesor wyjaśnia, że pogarszająca się jakość wosku pszczelego (używanego np. do produkcji świec) wynika z chęci zysku. Wosk jest bowiem mieszany np. z dużo tańszą parafiną. Jakość wosku wpływa jednak także na wytwarzany przez pszczoły miód.
Wynalazek pozwoli ocenić jakość wosku
Wynalazek naukowców z lubelskiego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej pozwoli przeanalizować próbki wosku i ocenić, czy nie zostały „chrzczone”, czyli fałszywe. Dzięki temu możemy liczyć na wzrost jakości miodu, nie tylko polskiego.
Dobry miód ma wiele korzystnych właściwości
Warto za wszelką cenę dbać o jak najlepszą jakość miodu. Ten produkt jest w pełni naturalny i posiada wiele wspaniałych, prozdrowotnych właściwości.
Regularne spożywanie miodu pozwala obniżyć poziom krwi i powstrzymywać miażdżycę. Miód można wykorzystywać w leczeniu chorób wątroby, układu pokarmowego, żołądka. To świetny lek na biegunkę, a także pomoc w walce z przeziębieniem i chorobami gardła.