Ogród botaniczny – piękno i natura w jednym miejscu


Ogród botaniczny – piękno i natura w jednym miejscu

Ogród botaniczny to kolejna duma Lublina. Powstał on już w 1965 roku, stąd posiada długą oraz usłaną różami historię. Warto mieć na uwadze, że jest to ogród, który funkcjonuje przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Używa się go przede wszystkim do zadań dydaktycznych oraz celów o edukacyjnym charakterze. Rośliny biorą udział w pracach naukowo – badawczych. Do tych oraz innych celów wykorzystują je pracownicy oraz studenci, którzy uczą się na uniwersytecie.

Kiedy wziąć pod uwagę Wyżynę Lubelską przeważają tutaj wpływy kontynentalne, gdzie amplituda rocznych temperatur jest całkiem spora. Lato w naszym kraju trwa długo i jest bardzo gorące. Zima również nas nie oszczędza, a w tracie zimowych miesięcy panują dużo niższe temperatury niż przez resztę roku. Jednakże nie są to warunki, które uniemożliwiają hodowlę roślin.

Obszar ogrodu botanicznego to przede wszystkim gleby płowe pochodzenia lessowego. Z kolei na zboczach można spotkać głównie gleby brunatne erodowane. Kiedy wziąć pod uwagę obniżenie, mamy do czynienia z glebami aluwialnymi.

Co można znaleźć w ogrodzie?

O roślinach występujących w ogrodzie można mówić naprawdę dużo. Występują tutaj zarówno rośliny cebulowe oraz szklarniane. Warto mieć na uwadze, że jest to miejsce bezustannie rozwijające się. Aktualnie na ogród przypada aż 0,5 hektara. Pierwotnie było to miejsce w którym skupiano się przede wszystkim na roślinach o wykorzystaniu leczniczym orz miododajnym. Nieco później posadzono przyprawy oraz warzywa, które trudno znaleźć w innych rejonach naszego kraju. W dzisiejszych czasach w ogrodzie botanicznym podziwiamy zdecydowanie więcej roślin niż miało to miejsce na początku. Oprócz całkiem sporej kolekcji roślin przyprawowych posadzono również rośliny, które posiadają konkretne substancje. Wśród nich wymienia się śluzy, gorycze, glikozydy nasercowe oraz saponiny.

Aktualnie w ogrodzie botanicznym można spotkać aż 700 gatunków roślin, które przydają się w różnych dziedzinach życia. Przyjmuje się, że 180 gatunków roślin można użyć w ziołolecznictwie. Korzysta z nich przede wszystkim farmacja. Wśród nich wymienia się rośliny olejkodajne, antynowotworowe, przeciwzapalne, żółciopędne, przeczyszczające oraz inne.

W dalszej kolejności hoduje się również rośliny wykorzystywane do celów o charakterze dydaktycznym. Studenci wykonują na nich badania oraz uczą się. Omawiane miejsce to bogactwo roślin. Pachnie tutaj nieziemsko, a wygląda jeszcze lepiej. W trakcie wizyty w Lublinie nie sposób pominąć tej jakże ważnej atrakcji.