Muzeum na Majdanku


Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku to miejsce, gdzie w dawnych czasach mieścił się obóz koncentracyjny. Jego twórcami byli niemieccy nazistowscy, którzy nie tylko na terenie Lublina, ale i całej Polski wyrządzili wiele złego. To pierwsze miejsce na całym świecie, które przedstawia historię osób poległych w II wojnie światowej, stąd należy mu oddać odpowiedni hołd.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w 1944 roku. Kilka lat później miało miejsce odsłonięcie Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku. W jego skład wchodzi brama, Droga Hołdu i Pamięci, a także Mauzoleum. To w tym miejscu cały czas nieruszone stoją baraki, komory gazowe, łaźnie oraz krematorium. Są to smutne rzeczy, ale to nasza historia z którą trzeba się zapoznać oraz żyć z nią.

Historia obozu na Majdanku

Obóz na Majdanku powstawał w ekspresowym tempie. Pierwsze prace miały miejsce w 1941 roku, a już kilka miesięcy później mieszkali tam pierwsi więźniowie. To właśnie tam naziści planowali pozbyć się większej części Europy.  W tym miejscu zagłada spotkała jeńców sowieckich, Żydów, chłopów ze znajdujących się w niedalekiej odległości wsi oraz więźniów, których przetrzymywano w innych obozach. Śmierć ponieśli tutaj również żołnierze AK oraz Batalionów Chłopskich. Na początku było to miejsce do którego trafiali jedynie mężczyźni, jednakże już rok później transportowano tam wszystkich.

Trudna oraz nieprzyjemna historia tego miejsca kończy się w 1944 roku, kiedy to miała miejsce ewakuacja Majdanka. Więźniowie zostali wyzwoleni i mogli stopniowo powracać do normalnego życia.

To miejsce, które musi odwiedzić każdy odwiedzający Lubelszczyznę. Za wycieczkę można udać się zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnie. Dostępne są też lekcje muzealne oraz zajęcia o charakterze edukacyjnym.

W muzeum można odwiedzić 70 obiektów historycznych. Nie do wszystkich można wejść. Dostępne są jednak sektory w których zgromadzono przedmioty znajdujące się na obszarze obozu. Chodzi przede wszystkim o ubrania, przedmioty osobiste, wyposażenie baraków oraz pozostałych pomieszczeń. Odwiedzający mogą zobaczyć piece krematoryjne, narzędzia medyczne, różańca oraz wiele innych.

Dalsze losy

Na trasie historycznej, która powstała z myślą o turystach znajdują się tabliczki z informacjami. Przy ich pomocy można dowiedzieć się do jakich celów wykorzystywano konkretne budynki. Czasem organizuje się tutaj wystawy na których można zobaczyć w jakich warunkach żyli tutaj ludzie, a także zapoznać się z historią całego obozu z nieco innej strony.
Jest to miejsce smutne, ale przeplenione historią, którą trzeba poznać. Dzięki tym ludziom jesteśmy teraz tym, kim jesteśmy, dlatego Państwowe Muzeum na Majdanku musi znaleźć się na liście atrakcji.