Muzeum Wsi Lubelskiej – kolejna atrakcja, której nie można pominąć


Muzeum Wsi Lubelskiej – kolejna atrakcja, której nie można pominąć

W Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się wiele zabytków architektonicznych oraz całkiem spore zbiory etnograficzne, które pochodzą z tych obszarów. Miejsce do zwiedzania powstało w roku 1960. Aby dojechać tutaj trzeba skierować się do dzielnicy Sławin, która znajduje się niedaleko trasy wiodącej do Warszawy. W skansenie dostępnych jest kilka sektorów i każdy z nich oferuje nowe informacje oraz piękne ekspozycje, które nacieszą oczy odwiedzających. To także miejsce, gdzie do tej pory organizuje się jarmarki, festyny oraz inne wydarzenia, które umilają czas nie tylko osobom przejezdnym, ale przede wszystkim mieszkańcom miasta.

Co można znaleźć na obszarze skansenu?

Muzeum Wsi Lubelskiej oferuje kilka sektorów. Jeden z nich znany jest jako Wyżyna Lubelska. To właśnie w tym miejscu można znaleźć wiatrak typu holenderskiego. Pierwotnie podziwiano go w Zygmuntowie, ale w 1967 roku przyniesiono go właśnie do prezentowanego muzeum. W sektorze tym można zwiedzić również kuźnię, kapliczkę, olejarnię, studnię, a nawet zagrody.

W dalszej kolejności warto udać się do zespołu dworskiego. Tutaj z kolei mieszczą się dwory, których historia sięga XVIII oraz XIX wieku. Oprócz tego są tutaj spichlerze oraz kopiec widokowy.

Nieco później kroki można skierować do miasteczka. To bardzo ciekawy sektor, gdyż miasteczka te kojarzą się z tymi, które można spotkać w Europie Środkowej. To tutaj stoi rynek z Ratuszem, młyn, kościół, który wzbogacono o dzwonnicę oraz sporo domków. Odwiedzający mają możliwość podziwiać także kulturę żydowską, która zaprezentowana jest w jednej z ekspozycji.

Jeszcze jeden sektor znany jest pod nazwą roztocze. Tutaj z kolei umieszczono piwiarnię, kuźnię, zespół sakralny posiadający Cerkwię oraz dwie kapliczki.

Powiśle to miejsce, gdzie można udać się na spacer, a do tego do podziwiania jest staw, zagrody i kapliczka.

Nie sposób nie wspomnieć o Podlasiu oraz Polesiu Lubelskim. Tutaj także można jedynie przejść się, a oczom ukazuje się remiza, która postała w XX wieku.

Pozostałe atrakcje

Muzeum Wsi Lubelskiej to dom dla wielu zwierząt. Można wymienić wśród nich konie, kozy, owce, króliki oraz ptactwo zarówno dzikie, jak i domowe. Wszyscy odwiedzający mogą przejechać się zarówno bryczką, jak i saniami. Do dyspozycji pozostają lekcje muzealne, zajęcia warsztatowe oraz spotkania literackie. To miejsce pełne atrakcji oraz tradycji, gdzie każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.

Osoby podróżujące z innych regionów powinny przyjechać w terminie najbliższych dożynek, gdyż wtedy atrakcji jest jeszcze więcej.