Weekend w Lublinie

Weekend w Lublinie

Wspaniały rozkwit miasta Lublin w ciągu ostatnich kilkunastu lat sprawił, że jest ono jednym z ważniejszym miejsc do odwiedzenia na mapie Polski. O tym dlaczego Lublin czaruje turystów przeczytacie poniżej.

Podobno weekend wystarczy aby poznać średniej wielkości miasto. Na Lublin zdecydowanie radzimy przeznaczyć więcej czasu. Niemniej jednak dla zabieganych przedstawiamy tzw. must have, który należy zaliczyć podczas weekendu w Lublinie.

Najciekawsze miejsca Lublina

Swoją wycieczkę po Lublinie warto zacząć od odwiedzenia Muzeum Historii Miasta Lublina. To właśnie na ostatnim piętrze muzeum znajduje się przepiękny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, a o 12 w południe wysłuchać hejnalisty.

Wieża Trynitarska

Kolejnym miejscem Lublina jest Wieża Trynitarska – neogotycka wieża i zarazem dzwonnica. Do szczytu wieży prowadzi niełatwa droga wąskimi korytarzami. W tym miejscu znajduje się także Muzeum Archidiecezjalne. Pośród zapachu starego drewna zobaczyć można wiele figur, ikon, obrazów, rzeźb, tkanin, ale także zabytkowych instrumentów muzycznych. Oprócz tego, Wieża Trynitarska to również dzwonnica z czterema dzwonami.

Dom Słów

Dla chcących przenieść się w czasy dzieciństwa Lublin oferuje Dom Słów. Miejsce z drukarską historią zaprasza na coś w rodzaju instalacji artystycznej poświęconej co roku innej bajce. W dolnej części Domu Słów znajduje się Miasto Księgi – Opowieść o Słowie Drukowanym, miejsce wypełnione tradycyjnymi maszynami drukarskimi, zecerskimi i introligatorskimi. W górnej części budynku znajduje się natomiast wystawa pt. Siła wolnego słowa – opowieść o wolności, która przedstawia historię niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce w całym bloku komunistycznym. Oprócz tego Dom Słów działa bardzo aktywnie, oferując liczne warsztaty i spotkania. Popularyzuje czytelnictwo i poezję.

Podziemia miasta

Kolejnym świetnym pomysłem na poznanie wielu ciekawostek na temat Lublina jest podziemne zwiedzanie. Zaczyna się pod budynkiem Trybunału Koronnego, prowadzi pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta, a kończy przy Placu po Farze. Trasa licząca 280 metrów powstała dzięki połączeniu kilku piwnic. W środku znajdują się makiety przybliżające miasto z czasów od VII wieku  do XVI wieku. W poniedziałki odbywają się tu aktorskie inscenizacje, z których można się wiele dowiedzieć na temat legend krążących o Lublinie.

Uliczki Starego Miasta

Zwiedzanie Lublina nie może odbyć się bez spacerów wzdłuż niezwykle klimatycznych uliczek Starego Miasta. Wypełnione renesansowymi kamienicami, które kuszą licznymi restauracjami, galeriami sztuki, hotelami czy muzeami. Jedną z najpiękniejszych uliczek Lublina jest ulica Ku Farze. Prawdopodobnie najwęższa ulica w Polsce, oświetlona lampami, jest najładniejsza już po zmroku.

Plac przy Farze

Szczególnym miejscem jest też Plac przy Farze. Historyczne miejsce dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spotkań towarzyskich czy wydarzeń kulturalnych.

Zamek Lubelski

Na sam koniec weekendowych szaleństw w Lublinie można wybrać się na Zamek Lubelski. To bardzo cenny zabytek sztuki romańskiej, który zachował się do dzisiejszego dnia. W czasie II wojny światowej działało tam więzienie hitlerowskie. Dopiero w 1954 roku zamek stał się obiektem zabytkowym przeznaczonym do celów kultury.

To najważniejsze miejsca Lublina, które warto zwiedzić podczas krótkiego weekendowego wypadu do stolicy Lubelszczyzny. O wielu innych atrakcjach, również tych z okolic Lublina piszemy w innym artykule.