Co warto zobaczyć w Lublinie? Ciekawe miejsca i nie tylko!

Lublin to miasto położone w powiecie lubelskim, które jest również jego stolicą. Pod względem wielkości populacji jest na drugim miejscu w Małopolsce, zaś w Polsce na dziewiątym. Wiele osób niemieszkających na stałe w Lublinie lub turystów twierdzą, że to miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Lublin jednak ma bardzo duży potencjał i z każdym rokiem staje się bardziej znaczącym miejscem na mapie Polski nie tylko pod względem rozwijającej się turystyki, ale również biznesu czy nieruchomości. Teraz jest miejscem, które przyciąga coraz to większą liczbę młodych osób, a turyści zaciekawieni jego ofertą wracają oczarowani pięknem lubelskich ulic. Co warto zobaczyć w Lublinie? Oto kilka miejsc, które zachwycą każdego odwiedzającego to miasto.

Lublin nie tylko na weekend

Planując wycieczkę do Lublina, nie ograniczaj się tylko do dwóch dni. Miasto może nie należy do największych w Polsce, ale posiada wiele ciekawych miejsc, które zasługują na poświęceniu im dłuższych chwil. Lublin był niegdyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. To sprawia, że mieszkańcy Lublina mogą być dumni z urodzenia się w tak ważnym dla przeszłej Polski mieście. Więcej na ten temat znajdziesz w Muzeum Historii Miasta, którego część znajduje się w słynnej Bramie Krakowskiej. To turystyczne połączenie to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć w Lublinie, a nawet zacząć od tego miejsca swoją wycieczkę. 

Co zobaczyć w Lublinie? – Stare Miasto na pierwszym miejscu

Stare Miasto jest historycznie najstarszą częścią Lublina, co sprawia, że jest to miejscem koniecznym do odwiedzenia w mieście Lublin. Co warto zobaczyć, spacerując deptakiem Starego Miasta? Przepiękne, kolorowe kamienice oraz otaczające je pozostałości murów obronnych z XV wieku to coś, co warto zobaczyć w Lublinie. Każdy z turystów chwali miasto Lubelskie właśnie ze względu na jego piękną starówkę. W tym miejscu odnosisz wrażenie, jakby czas stanął w miejscu. Dziesiątki zabytków przetrwały w niemal nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego. Idą ulicami Starego Miasta należy zachować czujność, ponieważ przy jednej z kamienic znajduje się Kamień Nieszczęścia, który podobno przynosi pecha. 

Brama Krakowska i Muzeum Miasta Lublin – co warto zobaczyć?

Wejście do Starego Miasta strzeże jedna z największych gotyckich budowli w Polsce Brama Krakowska. W jej wnętrzach znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublin. Co warto zobaczyć w środku? Wszystkim miłośnikom historii to miejsce jest punktem obowiązkowym w Lublinie, ponieważ właśnie w tym muzeum dowiesz się najskrytszych ciekawostek na temat miasta. Dodatkowo pokonując kręte schody prowadzące do góry, na ich szczycie znajduje się piękny punkt widokowy. Jest to idealne miejsce dla pasjonatów fotografii oraz wielbicieli widoków panoramy miasta. Dla fotografów niekiedy same schody już są miejscem zatrzymania, ponieważ na zdjęciu z góry lub z dołu, schody dają ciekawy efekt spirali. Na punkt widokowy najlepiej wybrać się o godzinie 12, ponieważ w południe rozbrzmiewa hejnalista. Piękne dźwięki płynące z balkonu ratusza zachwycą niejednego muzyka i nie tylko.

Brama Grodzka oraz Zamek – co zobaczyć w Lublinie?

Powstała w XII wieku siedziba kasztelana to obecnie zamek w Lublinie. Na Zamku znajduje się Kaplica Trójcy Świętej a w niej piękne bizantyjsko-ruskie malowidła powstałe jeszcze na początku XV wieku. Co ciekawe, malowidła powstały na prośbę Władysława Jagiełły. Są one czymś, co warto zobaczyć w Lublinie, ponieważ należą do jednych z najcenniejszych zabytków w Polsce. Idąc od Zamku w kierunku Starego Miasta, musimy przejść przez Bramę Grodzką posiadająca ciekawą historię. Niegdyś była ona częścią średniowiecznych obwarowań Lublina. W roku 1785 sprawowała funkcję mieszkalną i handlową, zaś w 1873 stała się własnością prywatną. Dawniej nazywano ją Bramą Żydowską, ponieważ łączyła dzielnicę żydowską ze Starym Miastem. 

Wieża Trynitarska – co zobaczyć w Lublinie z góry?

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna miasta Lublin. Co zwiedzić, jeśli zostało Ci trochę czasu w Lublinie? Dla wszystkich miłośników punktów widokowych warto spojrzeć na miasto z wysokości, wchodząc na taras widokowy urządzony na Wieży Trynitarskiej. Z wysokości 40 metrów można podziwiać krajobraz Starego Miasta oraz widok na Zamek Lubelski. Aby wdrapać się na samą górę, trzeba pokonać dosyć sporą trasę, aczkolwiek im wyżej, tym wygodniej. Na szlaku wspinaczki znajduje się ekspozycja Muzeum Archidiecezjalnego, która robi ogromne wrażenie. Zdecydowanie jest to coś, co warto zobaczyć w Lublinie, będąc w środku wieży. Znajduje się tutaj wiele wiekowych figurek, obrazów, ikon, sarkofagów, lichtarzy, portretów trumiennych, instrumentów muzycznych oraz innych zabytkowych sprzętów. 

Archikatedra Lubelska – co warto zobaczyć w Lublinie?

Dla miłośników sztuki sakralnej duże wrażenie zrobi wnętrze barokowej archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Kościół znajduje się poza starymi murami miasta Lublin. Zwiedzanie wnętrza jest możliwe dla turystów, zatem jeśli masz trochę wolnego czasu, warto wejść do środka. Jest to największy kościół w Lublinie uważany powszechnie za perłę baroku na Lubelszczyźnie. Bogactwem wnętrza Archikatedry zdecydowanie może pochwalić się Lublin. Co zwiedzić w środku? Jeśli jesteś miłośnikiem barokowego wystroju, to wnętrze największego kościoła w Lublinie na pewno Cię zachwyci. Potężne organy pochodzące z lat trzydziestych XX wieku w niezwykły sposób wzbogacają liturgie sprawowane w świątyni. Ołtarz wykonany jest z drewna, a w nich obecnie znajdują się złote rzeźby świątyń. Dla zwiedzających kościół otwarte są również krypty, w których leżą zmarli biskupi lubelscy. 

Lublin – zwiedzanie Trasy Podziemnej

Najwięcej ciekawostek na temat historii i legend miejskich dowiesz się właśnie pod powierzchnią miasta Lublin. Zwiedzanie trasy podziemnej jest możliwe od wtorku do piątku cztery razy dziennie, o pełnych godzinach. W weekend możliwe jest również dodatkowe wejście o godzinie 17:00. Dokładne godziny wycieczek pod ziemią miasta znajduje się na stronie poświęconej trasie podziemnej miasta Lublin. Zwiedzanie turyści rozpoczynają pod budynkiem Trybunału Koronnego. Cała trasa ma prawie 300 metrów i ciągnie się pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Zobaczysz tutaj kilkanaście staromiejskich piwnic jeszcze z początku XVI wieku, kiedy Lublin posiadał największą świetność. Historię rozwoju miasta Lublin przedstawiają makiety, które ukazują miasto od VIII wieku n.e., średniowiecze oraz wiek XVI. Kto by pomyślał, że pod ziemią Starego Miasta dowiesz się najwięcej na temat miasta Lublin. Zwiedzanie kończy się przy Placu Po Farze, gdzie warto się zatrzymać i dowiedzieć się jeszcze więcej na temat historii miasta. 

Plac po Farze w mieście Lublin – co zwiedzić wychodząc z podziemnej trasy?

To bardzo sentymentalne miejsce dla wszystkich mieszkańców Lublina. To tutaj niegdyś górował kościół farny pw. św. Michała Archanioła, w którym to miała siedzibę pierwsza lubelska parafia. Zarysy fundamentów jeszcze przez wiele lat były widoczne na placu po Farze. Miejsce to zostało zagospodarowane dopiero 2002 roku. Wówczas przede wszystkim skupiono się na wyeksponowaniu solidnych fundamentów kościoła. W związku z tym teraz każdy może przekonać się, jakich rozmiarów sięgał kościół św. Michała. Obecnie plac Po Farze to najbardziej zaludnione miejsce w mieście Lublin. Zwiedzanie fundamentów interesuje każdego turystę, zaś mieszkańcy Lublina lubią tutaj po prostu spędzać wolny czas. To tutaj znajduje się najwięcej cenionych restauracji oraz odbywają się w tym miejscu największe wydarzenia kulturalne. To miejsce jest jednym z najbardziej popularnym i kojarzącym się z miastem Lublin. 

Bazylika i klasztor dominikanów w mieście Lublin – co zwiedzić w środku Bazyliki?

Podczas zwiedzania Trasy Podziemnej przy końcu zobaczysz ciekawą, ruchomą makietę Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Stworzenie tej prezentacji wraz z opowieścią kronikarza było zainspirowane obrazem znajdującym się w kościele ojców dominikanów. Warto po lub przed zwiedzaniem trasy podziemnej wybrać się do Bazyliki, aby zobaczyć ten obraz, które obecnie stanowi pamiątkę owego pożaru miasta Lublin. Zwiedzanie wnętrza urozmaici bezpłatny audiobook dostępny w aplikacji, gdzie dowiesz się więcej na temat drugiego najstarszego obiektu turystycznego w mieście Lublin. Co zwiedzić w środku Bazyliki? Z pewnością warto zatrzymać się przy scenie Wielkiego Pożaru przedstawionej na obrazie. Najlepiej jest zwiedzić Bazylikę z podróżnikiem, ponieważ w znajdujących się tam obrazach, freskach i sztukaterii skryta jest bardzo ciekawa symbolika, o której dowiedzie się właśnie z ust przewodnika. W soboty o godzinie 12 możliwe jest darmowe zwiedzania klasztoru wraz z oprowadzającym.

Zielony Lublin – zwiedzanie przyrodniczych miejsc miasta

Jeśli jesteś miłośnikiem zielonej przestrzeni i przyrodniczej aury miasta to Lublin na pewno Cię nie zwiedzie. Dom Słów, Ogród Saski, Majdanek, Zalew to tylko kilka z wielu zielonych miejsc miasta Lublin. Co zwiedzić poza miejskimi murami? Oto propozycje, które najbardziej zachwycają turystów. 

Dom Słów – co warto zobaczyć w Lublinie?

Jeśli tęskno Ci do dziecięcych czasów, Dom Słów w Lublinie na pewno pomoże Ci dokonać podróży w czasie. Już samo podwórko przenosi turystę w czasy dzieciństwa. Co ciekawe, tematyka przedstawionej w tym miejscu instalacji artystycznej zmienia się z każdym rokiem, ponieważ co roku poświęcona jest innej bajce. Z tego powodu Dom Słów jest miejscem, który zachwyci turystę nawet jeśli był już kilka razy w mieście Lublin. Zwiedzanie Domu Słów jest możliwe również w środku. Odbywają się warsztaty, spotkania i wydarzenia poświęcone drukarstwo. Jest to coś więcej niż tylko Izba Drukarstwa, ponieważ samo miejsce ma niebywałą historię. W czasie wojny istniejąca w tutaj drukarnia „Popularna” współpracowała z Podziemiem, tworząc w tajemnicy konspiracyjne ulotki. W roku 1944 personel drukarni został aresztowany i stracony podczas egzekucji na Majdanku. 

Lublin – zwiedzanie parku miejskiego oraz CSK

Par miejscy z XIX wieku to idealne miejsce, w którym można się zrelaksować. Ogród Saski znajduje się w centrum miasta, co sprawia, że zarówno turyści jak i mieszkańcy chętnie do niego zaglądają. Bogata zieleń miejsca sprawia wrażenie, że jest się w parku znajdującym się bardzo daleko centrum. Ogród Saski jest bardzo zadbanym miejscem, idealnym na spokojne wieczory w towarzystwie, jak i w samotności. Niedaleko parku znajduje się Centrum Spotkania Kultur, które jest miejscem również wartym odwiedzenia w Lublinie, ponieważ jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych i nowoczesnych miejsc miasta. Obiekt ten był budowany od lat, ale skutek jest niebywały. Na dachu budynku znajdują się dwa tarasy widokowe na 4 oraz 5 piętrze. Zdecydowanie jedno z piękniejszych miejsc miasta Lublin. Zwiedzanie dachu CSK jest możliwe cały czas. Ogrody są bardzo oryginalne, niby proste, a jednak wyjątkowe. Spacerując po dachu, masz wrażenie, jakbyś znajdował się na łące pełnej trawy, krzewów oraz drzew. Dodatkowo niedaleko znajduje się pasieka pszczół, udowadniająca, że pszczoły mogą funkcjonować równie dobrze w przestrzeni miejskiej. 

Słynne Zaułki miasta Lublin – co zwiedzić poza Starym Miastem?

Idąc od placu Po Farze w kierunku kościoła św. Wojciecha na ulicy Podwale, napotkasz na drodze tzw. Zaułek Panasa. Ciekawym obiektem jest znajdująca się a końcu trasy zapalona latarnia, która nigdy nie jest gaszona. Dlaczego? Jest to związane z dwukrotnie przeprowadzonym w tym miejscu misterium pamięci „Poemat o miejscu”. Zaułek Panasa nie jest jedynym wartym zobaczenia tego typu miejscem w Lublinie. Znajdujące się schody łączące ulicę Kowalską i plac Rybny w 2004 roku został nazwany Zaułkiem Hartwigów. Nazwa ta została nadana z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, aby upamiętnić jedną z najważniejszych rodzin lubelskich. Skąd taka nazwa? Otóż miejsce to było najczęściej fotografowane przez Edwarda Hartwiga. W związku z tym wzdłuż schodów odwiedzający mogą podziwiać reprodukcje starych fotografii. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Lublinie, słynne zaułki są bardzo ciekawym miejscem wartym odwiedzenia. 

Niemiecki Nazistowski Obóz koncentracyjny w mieście Lublin – co zwiedzić na Majdanku?

W Lublinie Niemiecki obóz koncentracyjny nazywany jest Majdankiem. Powstał on na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Decyzja ta została podjęta w 1941 roku dla ok. 15-50 tysięcy więźniów, którzy byliby wykorzystywani na budowach SS i policji. Majdanek funkcjonował w latach 1941-1944, a obecni w nim więźniowie mieli stanowić darmową siłę roboczą do zrealizowania planów rozbudowy III Rzeszy. Cały kompleks zajmował 270 ha powierzchni i składał się z trzech sektorów: segment SS, kompleks gospodarczy oraz Schutzhaftlager będący częścią więźniarką. Pracujący w Majdanku więźniowie pochodzili z prawie 30 państw, z których głównie dominowali obywatele Polski, Czechosłowacji oraz Związku Radzieckiego. Warto udać się na miejsce Majdanku, jeśli pozostało Ci więcej czasu w mieście Lublin. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego jest możliwe cały czas, a wstęp jest bezpłatny. W ofercie dla turystów dostępne są obiekty historyczne, wystawa oraz Centrum Obsługi Zwiedzających. 

Ciekawe miejsca w Tomaszowie – atrakcje turystycznych na jeden dzień

Tomaszów Lubelski to miasto, które można zwiedzić, mając zaledwie jeden dzień. Choć jest stosunkowo niewielki, to warto jednak odwiedzić go w drodze do lub z miasta Lublin. Co zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim? Jest on uniwersalnym miastem, ponieważ przyciągnie turystów o różnych gustach. Które ciekawe miejsca w Tomaszowie warto zobaczyć? Oto kilka atrakcji turystycznych, które można zobaczyć w jeden weekend. 

Zabytkowy Tomaszów – ciekawe miejsca w Tomaszowie dla wielbicieli historii

Tomaszów Lubelski to miejsce dla wszystkich historyków i pasjonatów tej dziedziny nauki. Posiada wiele ciekawych miejsc, które umożliwiają głębsze poznanie Tomaszowa oraz jego historii.

Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

Rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów, który w roku 1627 ufundował Michał Zdzisław Zamoyski. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki sakralnej, kościół w Tomaszowie na pewno skradnie Twoje serce. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej powstały w pierwszej połowie XVII wieku. Jest to malowidło słynące z cudów, ponieważ w 1994 roku został ukoronowany. Drewniane kościoły w Polsce nie są zbyt liczne, a ten w Tomaszowie Lubelskim ma jeszcze swój dodatkowy urok nie tyle na zewnątrz, ile w środku.

Cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim

Świątynia ta jest położona w samym centrum Tomaszowa Lubelskiego i stanowi wizytówkę miasta. Wśród ciekawych miejsc w Tomaszowie wyróżnia się najczęściej odwiedzającym obiektem przez turystów. Patronem świątyni jest św. Mikołaj Cudotwórca, stąd nazwa kościoła. Cerkiew jest idealną atrakcją turystyczną dla przyjeżdżających do Tomaszowa, którzy pragną pogłębić wiedzę na temat religii prawosławnej. Świątynia cieszy się bogatym wnętrzem oraz wyglądem z zewnątrz. Warto zajrzeć do środka cerkwi, aby obejrzeć wiele pięknych obrazów sztuki sakralnej.

Ciekawe miejsca w Tomaszowie Lubelskim – cmentarz żydowski

Wiele turystów zahacza o to miasto właśnie w celu odwiedzenia cmentarza żydowskiego. W związku ze znajdującym się w Lublinie obozem koncentracyjnym, miejsce pochówku w Tomaszowie pod Lublinem wzbudza większe zainteresowanie. Co ciekawe, cmentarz nie jest możliwy do odwiedzenia na co dzień, przez każdego. Klucz do furtki posiada jedna z mieszkanek miasta. Dlaczego mieszkanka Tomaszowa Lubelskiego posiada w opiece cmentarz żydowski? To kolejna tajemnica miasta, która nie jest wyjaśniona.