Plac Po Farze

Lublin w ostatnich latach cieszy się coraz to większą liczbą turystów. Nic dziwnego, miasto przyciąga urokliwym klimatem, przyjemną atmosferą oraz ciekawymi zabytkami. Wiele obiektów znajdujących się w Lublinie są jedyne w swoim rodzaju. Niektóre z nich wręcz od razu przywołują na myśl stolicę województwa oraz powiatu lubelskiego. Jednym z charakterystycznych zabytków miasta jest Plac Po Farze. Lublin, choć nie należy do największych miast w Polsce, to jednak warto poświęcić na zwiedzanie terenu więcej niż jeden dzień. Zważywszy na ilość obiektów oraz miejsc, jest to miasto godne uwagi i dłuższego pobytu.

Plac Po Farze Lublin – co tak przyciąga do miasta?

Lublin to miasto, w którym zakocha się niejeden turysta, a co więcej, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Historyczne zabytki na wzgórzu zamkowym, piękne wnętrze Kaplicy, alejki poetyckie, malowniczy ogród saski i wiele innych miejsc, wśród których każdy znajdzie swoje ulubione. Lublin to miasto, które tętni życiem. Na starym mieście każdego dnia jest od grona turystów, a także mieszkańców. Najbardziej popularnym miejscem spotkań jest Plac Po Farze Lublin. Mapa miasta zdecydowanie skupia największą liczbę osób na terenie Starego Miasta. To tutaj skupionych jest najwięcej turystycznych miejsc i zabytków.

Plac Po Farze Lublin – mapa oraz lokalizacja

Pozostałości kościoła Farnego to obecnie tzw. Plac Po Farze. Świątynia Farny Świętego Michała Archanioła stanowiła najstarszą tego typu budowlę w mieście. Wzmianki na temat powstania kościoła sięgają korzeniami jeszcze XIII wieku. W XVI wieku świątynia Farny spłonęła w obliczu tragicznej burzy, podczas której najbardziej ucierpiała wieża. W następnych latach dołożono wszelkich starań w celu odbudowy kościoła, skutkiem czego w pierwszej połowie XIX wieku Fara pełniła funkcję katedry. Jednakże niedługo. W połowie wieku XIX kościół Farnego został rozebrany, co było związane z jego bardzo złym stanem. Obecnie możemy podziwiać w tym miejscu fundamenty odkryte w XX wieku, które wyeksponowane zostały dopiero w 2002 roku i stanowią obiekt zwany Plac Po Farze.

Legenda Kamienia Nieszczęścia

W Lublinie, na starym mieście znajduje się słynny Kamień Nieszczęścia. Można na niego trafić nieopodal ulicy Jezuickiej, odchodząc z terenu Plac Po Farze Lublin. Legenda związana z kamieniem sięga XV wieku i opowiada o przykrościach, które rzekomo spowodował niewinnym ludziom kamień. Opowieści zaczynają się od zwykłej kobiety, która potknęła się o kamień, rozbijając garnki z zupą. Następnie oblizały kamień psy, które od razu po tym zdechły. Wstrząsające opowiadanie dotyczy bohatera piekarza, który użył kamienia do budowy piekarni. Zakład spłonął, a wraz z nim niewinny piekarz. Następnie murarz, który uderzając młotem o kamień, stracił wzrok. Legenda obejmuje wiele innych tragicznych wydarzeń, które łącznie potwierdzają pech, który przynosi niby zwykły, prosty kamień. Obecnie każdy, kto przechodzi obok obiektu, omija go szerokim łukiem.

Plac Po Farze i zamek lubelski na wzgórzu

O wspaniałej atmosferze starego miasta w Lublinie można mówić godzinami, wskazując, chociażby na piękne, zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki czy też słynne miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych odbywanych na terenie obiektu zwanym Plac Po Farze. Zamek Lubelski jest budynkiem, który znajduje się poza bramą starego miasta. Nie trudno go przeoczyć, ponieważ obiekt widać praktycznie z każdej części Lublina. Historia zamku sięga jeszcze XII wieku, kiedy to na jego terenie znajdował się gród wzmocniony drewniano-ziemnym wałem. Obiekt stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta ze względu na jego pełnione funkcje w czasach II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum Lubelskie, które zdecydowanie warto odwiedzić, ponieważ właśnie tutaj znajduje się słynny obraz Jana Matejko zatytułowany „Unia Lubelska.”