Muzeum Wsi Lubelskiej

W Lublinie każdy z turystów czuje się usatysfakcjonowany. Miasto to zachwyca pod względem wspaniałych zabytków, bogatych muzeów, urokliwych uliczek starego miasta oraz dzięki obiektom o charakterze historycznym i wyjątkowym. Na terenie Lublina znajdują się muzea, które posiadają w swojej ofercie wystawy związane z dawnymi dziejami miasta. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat historii Lublina oraz poznać wszelkie związane z miastem ciekawostki. Jednym z często odwiedzanych obiektów muzealnych jest Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zachowany w formie skansenu. Zabytki na terenie obiektu posiadają drewnianą i murowaną architekturę, a w ofercie muzeum znajdują się również zbiory etnograficzne pochodzące z czasów dawnego województwa lubelskiego.

Muzeum Wsi Lubelskiej online?

Tak! Nawet pradawny, historyczny skansen posiada swoją aplikację mobilną. Dzięki temu wszystkie informacje na temat obiektów i zabytków muzeum są dostępne za pośrednictwem aplikacji dostępnej na smartfony oraz urządzenia z kamerą internetową. Każdy obiekt posiada swój kod QR, za pomocą którego w prosty i łatwy sposób można dostać się do źródła informacji na jego temat. To Ty decydujesz, o jakim obiekcie będziesz czytał, wystarczy tylko zeskanować kod QR. Ponadto, aplikacja posiada również mobilny przewodnik, dzięki czemu w sprawny sposób będzie mógł poruszać się po terenie Muzeum Wsi Lubelskiej w Lubline.

Muzeum Wsi Lubelskiej mapa – gdzie znajduje się historyczny skansen województwa lubelskiego?

Obiekt muzealny znajduje się kawałek od starego miasta, dokładnie na terenie alei Warszawskiej. Lublin nie jest jednak na tyle dużym miastem, żeby pominąć odwiedzenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Mapa znajdująca się na stronie muzeum zdecydowanie pomoże Ci w dotarciu na miejsce. Skansen można zwiedzać niemalże codziennie, aczkolwiek warto dowiedzieć się więcej na temat godzin otwarcia na stronie internetowej, ponieważ dni oraz godziny zmieniają się zależnie od sezonu. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie znajduje się na liście Państwowego Rejestru Muzeum, zatem jest jednym z 123 obiektów muzealnych wyróżnionych w Polsce.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – historia obiektu

Początki skansenu województwa lubelskiego sięgają korzeniami wieku XX. Dokładna data powstania muzeum to 1 stycznia 1960 rok. Pierwotnie jednak został on utworzony w Muzeum Okręgowym w Lublinie na oddziale Budownictwa Lubelskiego. Dopiero po 10 latach oddział ten został przekształcony w niezależne Muzeum Wsi Lubelskiej. Ciekawostki związane z tym obiektem budzą zainteresowanie wśród turystów. Źródła informacji dotyczą czasów bardzo odległych, które są zróżnicowane pod względem etnograficznym i fizjograficznym. W związku z tym ekspozycja skansenowska jest podzielona na siedem sektorów. Najwięcej obiektów posiada sektor Wyżyny Lubelskiej, aczkolwiek równie ciekawy jest sektor Podlasia, Powiśla Lubelskiego, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. Jeżeli zostajesz na dłużej w mieście, koniecznie udaj się do Muzeum Wsi Lubelskiej.

Ciekawostki na temat miasta Lublin

Lublin zachwyca nie tylko turystów, ale i rodowitych mieszkańców ziemi lubelskiej. Ciekawostki związane z tym miastem wzbudzają duże zainteresowanie, na temat historii i wcześniejszego funkcjonowania Lublina. Początki osadnictwa sięgają jeszcze VI wieku, kiedy to właśnie na terenie miasta istniała pierwsza osada handlowa. Przez tereny obecnego Lublina istniał swego czasu szlak handlowy prowadzący aż do Morza Martwego. Podczas sejmu walnego 2 lutego 1386 roku w Lublinie został wybrany królem Władysław Jagiełło oraz to tutaj odbył się tak zwany Hołd Pruski. Miasto Lublin jest jedyne w swoim rodzaju. Posiada wiele tradycji i ciekawostek. Jednym z charakterystycznych symboli Lublina jest słynny lubelski cebularz oraz legendarny kamień nieszczęścia.