Brama Grodzka

Lublin nazywany jest inaczej żydowskim Oxfordem, tudzież Jerozolimą Królestwa Polskiego. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na terenie tego miasta przez 700 lat rozwijała się prężnie nauka i kultura żydowska, a także język hebrajski. Lublin swego czasu był bardzo żydowskim miastem, aczkolwiek powoli zanika jego judaistyczny charakter. Podczas II wojny światowej ziemia lubelska poniosła ogromne straty. Niemieccy okupanci wymordowali niemal całą ludność o pochodzeniu żydowskim, natomiast istniejąca wówczas na terenie Lublina żydowska dzielnica na Podzamczu została dosłownie zrównana z ziemią. Jedną z naprawdę niewielu pozostałości po judaistycznym Lublinie jest obiekt Brama Grodzka.

Lublin – zwiedzanie Atlanty Żydowskiej

Mieszkańcy Lublina mimo ogromnej straty w czasie II wojny światowej, nie zapomnieli o żydowskiej wyjątkowości miasta. Wspomnienie o judaistycznym Lublinie przywracała między innymi literatura Isaaca Bashevisa Singera, który jako jedyny dostał nagrodę Nobla za twórczość w języki jidysz. W XX wieku Lublin znacznie rozwinął się pod względem zachowanych zabytków żydowskich. Obecnie na terenie miasta możemy podziwiać takie obiekty jak Brama Grodzka, Latarnia Pamięci, liczne domy ówczesnych żydowskich mieszkańców, stary oraz nowy cmentarz żydowski, pomnik ofiar getta, miejsca po synagodze oraz wiele innych śladów judaistycznej populacji miasta.

Brama Grodzka Lublin – historia obiektu

Inaczej Brama Żydowska to jeden z pierwszych obiektów obwarowań Lublina, które zostały wybudowane w XIV wieku za zezwoleniem Kazimierza Wielkiego. Brama Grodzka Lublin stanowiła przejście pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską, stąd też wynika jej druga nazwa. Obecnie turyści mogą podziwiać kształt budynku powstały w wyniku przebudować w 1785 roku, który spowodował również zmianę funkcji obiektu. W XVIII wieku Brama Grodzka Lublin pełniła funkcję mieszkalną i handlową, zaś w 1873 stała się własnością prywatną. Na przestrzeni lat XX wieku była siedzibą wielu działalności. Po II wojnie światowej obiekt był użytkowany przez Liceum Sztuk Pięknych, a później przez Lubelskie Studio Teatralne. Obecnie funkcjonuje tutaj Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN.”

Brama Grodzka Lublin – Teatr NN

Samorządowa instytucja kultury funkcjonująca obecnie jako ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” powstała na rzecz ochrony tradycji kultury i edukacji miasta. Teatr NN stanowi spojrzenie współczesnych mieszkańców oraz turystów Lublina pogłębiających się w historię utraconej Atlanty żydowskiej. Ośrodek organizuje wiele programów takie jak: Ikonografia Lublina, Historia Mówiona, Nowe Media, czy też Edukacja i Animacja. Ponadto, Teatr NN realizuje rozmaite wydarzenia i festiwale, z których najbardziej znane są: Miasto Poezji oraz Spotkanie z Opowiadaczami Świata i Śladami Singera. Instytucja ta ma swoją siedzibę w obiekcie idealnym dla realizowania swoich projektów, czyli zachowana Brama Grodzka Lublin. Teatr NN powstał w 1998 roku, a założycielem i dyrektorem ośrodka jest Tomasz Pietrasiewicz.

Brama Grodzka Lublin – kontakt do Teatru NN

Samorządowa instytucja chroniąca i upamiętniająca dawne dzieje żydowskie miasta jest otwarta na mieszkańców oraz turystów przyjeżdżających do Lublina. Brama Grodzka Lublin znajduje się na ulicy Grodzkiej 21, zaś użytkujące obiekt Teatr NN posiada swoją niezależną stronę internetową. To właśnie tutaj dowiesz się najwięcej na temat historii nie tylko samego ośrodka, ale również na temat obiektów, które prowadzi instytucja, czyli Podziemia Lubelskie i Dom Słów. Na stronie internetowej znajduje się również zakładka Leksykon, dzięki której możesz zagłębić się w biografię cenionych ówczesnych mieszkańców Lublina jak rodzeństwo Hartwig, Józef Czechowicz, Władysław Panas czy żyjący ponad 90 lat Jerzy Kłoczowski. Interesuje Cię, skąd wzięła się nazwa ośrodka Teatr NN? Wszystkiego dowiesz się, odwiedzając ośrodek Brama Grodzka Lublin.