Baszta Gotycka w Lublinie

Lublin jest miastem położonym we wschodniej części Polski. Miasto charakteryzuje się unikalnym klimatem, architekturą i licznymi zabytkami. Mówi się, że Lublin stanowi inspirację, gdzie świadomość historii inspiruje przyszłość. Wybierasz się na krótki wyjazd do Lublina i Twoje pierwsze pytanie brzmi, a co tutaj można robić? Otóż podpowiadamy co zwiedzić w tym uroczym mieście. Ponadto organizowane są tutaj głównie w lecie międzynarodowe wydarzenia artystyczne, festiwale teatralne i muzyczne. Zabytkiem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest Baszta Gotycka znajdująca się na terenie Starego Miasta w Lublinie. Chcąc do niej dojść należy udać się na podwórko między Bramą Krakowską, a budynkiem, w którym znajduje się Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Baszta Gotycka z racji swojego kształtu zwana jest również Basztą Półokrągłą.

Baszta Gotycka w Lublinie i jej dzieje

Baszta Gotycka w Lublinie zrekonstruowana została w latach 80 – tych XX wieku. Wybudowano ją z kamienia i oblicowanej cegły i stanowiła część murów obronnych wzniesionych przez Króla Kazimierza Wielkiego. Drewniane pomosty umożliwiały obrońcom dostęp do strzelnic. Niestety nie udało się zachować ganków strzeleckich, które umożliwiały dostęp do kluczowych i szczelinowych strzelnic. Za czasów średniowiecznych wewnątrz baszty znajdował się tzw. cyrkacz świec. Było to miejsce, w którym wyrabiano świece gromnice przy użyciu lin konopnych. Dzięki nim gorący wosk skapywał do odpowiednich form i kształtował świece. Po prawej strony Baszty można dostrzec mur stanowiący pozostałości po dawnych umocnieniach miasta, które powstały za rządów Kazimierza Wielkiego. Po ocalałych fragmentach można wywnioskować, ze ich grubość wynosiła nawet 2 metry, a wysokość wahała się między 4, a 12 metrów. Basztą opiekowali się kupcy, których zadaniem było dostarczanie armat i prochów.

Jakie istnieją jeszcze zabytki warte zobaczenia w Lublinie?

Przybywając do Lublina oprócz Baszty Gotyckiej, można podziwiać także inne pamiątki materialne, pochodzące z różnych epok. Zabytkowa architektura Lublina skupia się głównie na obszarze Starego Miasta i Śródmieścia. To na tym terenie znajduje się najwięcej budowli sakralnych prezentujących okresy stylowe pochodzące od gotyku, aż po barok. Przedstawimy jeszcze kilka propozycji zabytków, które warto w Lublinie zobaczyć.

  • Brama Krakowska, pochodzi z XVI wieku. Jej zadaniem jest strzeżenie dostępu do Starego Miasta. W Lublinie oprócz baszt i fur znajdowały się tylko dwie bramy, jedną z nich jest właśnie Brama Krakowska.
  • Brama Grodzka, to druga z bram, które można spotkać w Lublinie. Inna jej nazwa to Brama Żydowska, a wzięła się ona stąd, ponieważ stanowi przejście pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską. Wybudowana została w 1342 roku, po zezwoleniu Kazimierza III Wielkiego.

W Lublinie zachowała się bardzo duża ilość zabytków, które zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Warto tutaj przyjechać i samemu się przekonać jakim pięknym miastem jest Lublin.