Brama Krakowska

Lublin zachwyca turystów coraz bardziej. To miasto, którego zdecydowanie nie da się nie lubić. Urokliwe uliczki starego miasta, zabytkowe kamienice, miejsca z ciekawą legendą, historyczne obiekty oraz nietuzinkowe atrakcje sprawiają, że z Lublina każdy wyjeżdża z wielkim uśmiechem na twarzy. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Obiekty, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, będąc na terenie Lublina to: wzgórze zamkowe i jego zabytki, plac Fary, stare miasto, do którego wejścia strzeże Brama Krakowska.

Lublin – widok ze wzgórza czwartek

Jeżeli chcesz zobaczyć pełną panoramę miasta Lublin, koniecznie udaj się na wzgórze czwartek. To tutaj znajduje się na niezbyt wysokiej skarpie kościół św. Mikołaja Biskupa oraz niesamowity punkt widokowy. Znakomicie widać stąd zamek lubelski oraz zwykłe zamieszkałe części miasta. Jednakże to, co najlepsze kryje się w historii obiektu, albowiem to właśnie na wzgórzu Czwartek zrodziło się miasto Lublin. Wielu turystów zachwyca się pięknym punktem widokowym z zabytkowego donżon, wieży Trynitarskiej, czy z obiektu Brama Krakowska. Lublin z tych punktów widokowych jest niesamowity, aczkolwiek tylko na wzgórzu czwartek ujrzysz historyczne z teraźniejszym. Dzięki temu miejscu możemy zobaczyć nie tylko zabytkową część Lublina, ale także tą zwykłą, na której mieszkańcy wiodą codzienne życie.

Brama Krakowska Lublin – historia obiektu

Pierwotnie Brama Krakowska Lublin posiadała nazwę Bramy Wyższej i stanowiła wjazd do miasta. Jej początki sięgają korzeniami XIV wieku, kiedy to obiekt został wzniesiony w 1341 roku wraz z budową murów obronnych miasta. Do bramy ze stron północy oraz południa przylegały wówczas mury obronne, natomiast przed bramą została wykopana fosa, przez którą przerzucony był most drewniany. Brama Krakowska Lublin na przestrzeni lat uległa niejednemu pożarowi. Pierwsze uszkodzenia obiektu nastąpiły w 1575 roku, a odbudowę bramy rozpoczęto już 10 lat później. Nie jest to potwierdzona informacja, aczkolwiek prawdopodobieństwo uzasadnia zawieszony w bramie dzwon, który oznaczony jest właśnie datą 1585.

Brama Krakowska Lublin – cennik biletów

Chcąc dostać się na teren starego miasta z Krakowskiego Przedmieścia, musimy przejść tunelem, jaki posiada Brama Krakowska. Lublin na swoim terenie posiada obiekty wchodzące w skład murów obronnych. Początki Bramy Krakowskiej sięgają jeszcze XIV wieku, aczkolwiek w latach 60 wieku XX budynek ten został przystosowany w celach muzealnych. Obiekt ten stanowi historyczny symbol grodu. Jeśli jesteś miłośnikiem architektury gotyckiej, to z pewnością zachwyci Cię Brama Krakowska Lublin. Cennik biletów wstępu do znajdującego się w murach obiektu Muzeum Historii Miasta jest zróżnicowany pod względem statusu oraz wieku zwiedzających.

Brama Krakowska Lublin – ciekawostki na temat odbudowy obiektu

W 1557 roku budowla uległa spaleniu, a obiekt został wzniesiony z opisów bramy przez Sebastiana Klonowica pochodzących sprzed kolejnego pożaru w 1575 roku. Z relacji mieszkańca możemy dowiedzieć się, że przed pożarem Lublina brama posiadała hełm w kształcie bani, który był pokryty blachą wykonaną z ołowiu, a na jego wierzchołku mieściła się złota kula. Jej blask podobno było widać z daleka. W 1576 rogu umieszczony został w bramie pierwszy zegar, zaś w XVII wieku wewnątrz i na zewnątrz bramy były ustawione budy, kramy i jatki. Brama Krakowska Lublin w 1686 roku posiadała swojego mieszkańca, który był członkiem bractwa muzyków polnych, czyli trębaczem. W XIX wieku powstała żelazna galeria dookoła wieży na wysokości ganków dla trębaczy. Brama ulegała modernizacji wiele razy. Ostatni remont zakończony został w 2007 roku. Obecnie w murach obiektu mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.