bóbr lubelskie tamy

Bóbr postanowił odwiedzić mieszkańców Bogucina

Bóbr na terenie posesji w Bogucinie

W Bogucinie mieszkańcy jednego z domu mieli niespodziewanego gościa. Około dwunastej usłyszeli niepokojące hałasy, które dobiegały od strony drzwi. Tym hałasującym gościem okazał się bóbr. Mieszkańcy próbowali pozbyć się go na własną rękę, ale niestety zwierzę im to uniemożliwiło. Było ono zbyt agresywne, by lokatorzy mogli się go pozbyć samodzielnie, dlatego konieczna była interwencja straży pożarnej. A zatem na miejscu szybko zjawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbowie. Schwytali bobra z użyciem beczki, a następnie wypuścili go na wolność w pobliżu rzeki.

Bobry w województwie lubelskim

Bobry są jednymi z typowych zwierząt w Polsce, mimo że na co dzień ich nie widujemy. Żerują one nocą, dlatego spotkanie z nimi należy do rzadkości. Można je spotkać między innymi przy al. Solidarności w Lublinie. Każdy mieszkaniec Lublina i okolic kojarzy, że przez miasto przepławają trzy rzeki. Odnotowano, że wszystkie z nich przyciągają do siebie bobry i zwierzęta te zakładają swoje siedliska w ich okolicach. Spotkać bobra można także w Bystrzycy zwłaszcza w rejonie LKJ oraz stadionu piłkarskiego. Mieszkańcy Czerniejówki z pewnością zauważyli też tamy, które pojawiły się w rejonie Dywizjonu 303. Można mieć pewność, że same się nie wybudowały.

Jak zachować się podczas spotkania z bobrem?

Bobry są objęte ochroną, więc musimy pamiętać, żeby nie zrobić im krzywdy. Nie należy też ich płoszyć, ani niepotrzebnie denerwować. Ważne jest, aby bobrów takich nie dokarmiać. Wiele ludzi ma tendencje do tego, żeby częstować czymś dzikie zwierzęta. Niestety ma to więcej skutków negatywnych niż pozytywnych. Dzikie zwierzę, które dostaje jedzenie od człowieka, zaczyna się do tego przyzwyczajać. Jest wtedy ryzyko, że będzie ono wracać w pobliże ludzi, a z czasem przyciągać ze sobą inne osobniki. Podobnie ma się sytuacja z dzikami w Olsztynie, które od czasu do czasu chętnie odwiedzają osiedla miasta. Ich chęć bierze się stąd, że część ludzi je dokarmia.

Bóbr to największy gryzoń Europy, a jego waga może wynieść nawet 29 kg. Dorosłe osobniki mogą też osiągnąć 110 cm długości ciała. Zwykle unikają ludzi i trzymają się blisko wody, ale można je także spotkać w mieście. Zdarzy się czasem, że taki bóbr zabłądzi lub po prostu będzie szukał jedzenia.