Bełżyccy policjanci zarekwirowali 40 litrów alkoholu

53-latka miała w domu spory zapas nielegalnego alkoholu

Policjanci z miejscowości Bełżyce otrzymali informacje o tym, że kobieta może posiadać w domu sporą ilość alkoholu bez akcyzy.

W obrębie jednego z domów w gminie Wojciechów policjanci odnaleźli i zarekwirowali osiem pięciolitrowych butelek zawierających alkohol. Nie znajdowały się na nich polskie znaki akcyzowe, co może wskazywać na nielegalne pochodzenie kontrabandy.

Zgodnie z zapisami kodeksu karno-skarbowego, właścicielce opisanego towaru może grozić kara. Nie odzyska także czterdziestu litrów alkoholu, który znajdował się w jej domu.

Nielegalny proceder wciąż trwa

Alkohol oraz wyroby tytoniowe muszą, w świetle obowiązujących przepisów, posiadać polskie znaki akcyzy. Obrót alkoholem nieoznaczonym lub niepoprawnie oznaczonym wiąże się ze sporymi konsekwencjami i srogimi karami.

Sklepy lub zakłady gastronomiczne z koncesją na sprzedaż mocnych alkoholi mogą być skontrolowane przez funkcjonariusza służby celnej, który przeprowadza kontrolę obrotu towarowego.

Karalna jest nie tylko próba sprzedaży alkoholu bez akcyzy, ale też jego przechowywanie lub pomoc w zbyciu. Kary to wysokie grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Mimo tego służba celna i policjanci regularnie informują o kolejnych przypadkach.