bieg

Bieg upamiętniający ofiary komunizmu rozpocznie się 11 września

Bieg upamiętniający ofiary komunizmu. Wydarzenie sportowo-edukacyjne w Lublinie

Bieg upamiętniający ofiary komunizmu już wkrótce odbędzie się w Lublinie. Jego celem jest promowanie nie tylko zdrowego trybu życia, ale także pamięci historycznej. Wydarzenie organizuje Fundacja „Ruch Solidarności Rodzin”.

6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu

6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu to bieg, który jest częścią Lubelskiej Obiegowej Triady Pamięci. Rozpocznie się on 11 września 2021 roku w lubelskim Parku Ludowym. Do przebiegnięcia będzie 1609 metrów, a na zakończenie każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal. W ostatnich latach w biegach tych brało udział średnio 500 zawodników. Informujemy, że za uczestnictwo w biegu będziemy mogli dostać nagrodę w zależności od kategorii i efektów naszego udziału.

Bieg i jego podwójny cel

Wydarzenie zorganizowano z dwóch głównych powodów. Jednym z nich jest promowanie zdrowego trybu życia, a prowadzenie go nie możliwe jest przy unikaniu sportu. Drugim bardzo ważnym założeniem jest edukacja historyczna. Wiąże się to ze współpracą z miastem Lublin, które prowadzi program „Warto Być Polakiem”. Wydarzenie nie mogłoby się odbyć gdyby nie dofinansowanie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szczegóły u organizatora

Wszyscy zainteresowani powinni odwiedzić oficjalną stronę internetową organizatora, a jest nim Fundacja „Ruch Solidarności Rodzin”, który współpracuje z Lubelskim Kuratorem Oświaty, lubelskim oddziałem IPN-u oraz Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy objęli między innymi prezydent Lublina, Kurier Lubelski czy Tygodnik Solidarność.

Pamięć historyczna

Organizowanie wydarzeń, wspierających pamięć historyczną, jest bardzo ważne. Dzięki dobremu zrozumienia zdarzeń z przeszłości jesteśmy w stanie lepiej odnieść się do tego, co dzieje się w naszym życiu i społeczności wokół nas. Wiedza o historii pomaga też pielęgnować naszą świadomość i tożsamość narodową, dlatego dobrze jest zachęcać młode osoby do zaangażowania w tego rodzaju inicjatywy. To do nich należy przyszłość kraju, więc powinny mieć świadomość swojego pochodzenia i dziedzictwa.