Dzień bez samochodu - zostaw samochód i wsiądź do autobusu

Dzień bez samochodu już jutro. Kierowcy za darmo skorzystają z komunikacji miejskiej.

W środę 22 września w Lublinie odbywa się akcja „Dzień bez samochodu”. To promocja korzystania z innych form transportu.

Urząd Miasta w Lublinie kolejny rok chce zachęcać kierowców do skorzystania z transportu publicznego. Komunikacja miejska zamiast samochodów osobowych ma sporo plusów. To czystsze powietrze, mniejsze korki i mniej wypadków na drogach.

Do bezpłatnego przejazdu uprawnia pokazanie ważnego dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu. Kierowcy, którzy pozostawią swoje auta w garażach i na parkingach skorzystają z darmowych autobusów i trolejbusów jeżdżących w ramach ZTM w Lublinie.

„Dzień bez samochodu” elementem większego wydarzenia

Środa będzie ostatnim dniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach tego wydarzenia w Lublinie odbywało się wiele przedsięwzięć. To między innymi prezentacja nowych autobusów elektrycznych, które stopniowo będą dołączały do floty komunikacji miejskiej. Kilka dni temu w autobusach i trolejbusach w całym mieście można było usłyszeć nagrane przez znane osoby zachęty do udzielania pierwszej pomocy.

Jeśli nie komunikacja miejska, to może rower?

W ramach „dnia bez samochodu” w Lublinie odbędzie się także promocja rowerów miejskich. System, którego operatorem jest Nextbike Polska, działa w całym kraju. W środę pierwsza godzina wypożyczenia takiego roweru będzie całkowicie darmowa.

W zeszłym roku w ramach tej akcji rowery miejskie wypożyczono ponad 33 tysiące razy. Na terenie całego kraju sieć tych wypożyczalni jest dość popularna, a idące za tym korzyści dla mieszkańców mogą być łatwo dostrzeżone. Jeśli spojrzeć na ulice dużych miast, można dostrzec wiele osób na rowerach. To nie tylko szybki środek transportu, ale też dobry sposób na poprawę kondycji i pozostanie w dobrym zdrowiu.