Straż Graniczna poinformowała na Twitterze o 271 próbach przekroczenia białorusko-polskiej granicy.
Ujawnione dane dotyczą tylko jednego dnia, 23 września 2021 roku. Straż Graniczna od dawna mierzy się z problemem częstych prób przekroczenia granicy.
W tym dniu pogranicznicy zatrzymali trzech obywateli Iraku. Mowa także o pięciu osobach przebywających na terenie Polski, które miały pomagać uchodźcom w przekroczeniu granicy. To Polak, Czech, Gruzin oraz 2 obywateli Iraku.
Zły stan obywateli Iraku, jeden z nich nie żyje
W grupie zatrzymanych przez Straż Graniczną obywateli Iraku znajdował się mężczyzna w bardzo złym stanie zdrowotnym. Mimo natychmiastowej reanimacji przeprowadzonej przez zespół stacjonującej w okolicy granicy karetki pogotowia, imigrant zmarł.
Inny mężczyzna, który również znajdował się w zatrzymanej grupie, miał pozytywny wynik testu na Covid-19. Obecnie przebywa w szpitalu.
Grupa została złapana około 500 metrów od granicy.
Nierozwiązany problem trwa od kilku tygodni
Napięta sytuacja na granicy Polski z Białorusią trwa od dłuższego czasu. Liczne próby nielegalnego przekroczenia granicy zmuszają Straż Graniczną do nieustannej pracy. Kryzysowa sytuacja wymusiła udział innych służb, w tym polskiego wojska, Policji, czy Wojsk Obrony Terytorialnej. W okolicy granicy stacjonują także karetki pogotowia.
Na miejsce przybyło wielu dziennikarzy z całego kraju, którzy relacjonują na bieżąco sytuację przy granicy. Obecnie nie wiadomo, dlaczego w jednym momencie tak wiele osób pochodzących z Bliskiego Wschodu (Syria, Irak, Afganistan) nagle próbuje wejść na teren Polski, a dalej – zapewne – do bogatszych krajów Unii Europskiej.
Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach Unii, które sąsiadują z Białorusią, na przykład na Litwie.
Stan wyjątkowy nie zmienił patowej sytuacji
Na początku września prezydent RP, Andrzej Duda, wprowadził na odcinku granicy Polski z Białorusią stan wyjątkowy. To wydarzenie było mocno komentowane przez media, często reakcja była negatywna, a dziennikarze apelowali o wpuszczenie uchodźców do Polski i udzielenie im niezbędnej pomocy.