Próba wyłudzenia danych - nadawca SMS informuje o rzekomej kwarantannie!

Ostrzeżenie przed SMS-owymi oszustami! Nadawcą „Kwarantanna”.

Wiadomość o charakterze SPAM-u została wysłana przez oszustów o wielu osób w całym kraju.

Wiadomość pochodzi od nadawcy opisanego jako „Kwarantanna”. Nie ma możliwości odpowiedzi na nią, ani odnalezienia numeru telefonu, z którego została wysłana.

Treść wiadomości wygląda następująco: „Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarananny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie: „. Na końcu wiadomości SMS znajduje się link.

Otworzenie linku znajdującego się wiadomości może stanowić narażenie bezpieczeństwa i utratę swoich danych!

Po wejściu w znajdujący się w wiadomości link użytkownik zobaczy stronę z zachętą do pobrania pliku. Po wykonaniu tej czynności telefon komórkowy zostanie zainfekowany, może to również prowadzić do wycieku danych. Dotyczy to danych osobowych użytkownika telefonu, treści zapisanych w pamięci telefonu (np. dane dostępowe do mobilnego konta bankowego!). Oszuści mogą też uzyskać kontrolę nad urządzeniem.

Lubelski „sanepid” ostrzega

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że nie jest autorem wiadomości, które w ostatnich dniach otrzymało wiele osób. Przedstawiciele informują, że jest to oszustwo i apelują o nieotwieranie linku.

Oszuści regularnie próbują naciągnąć nieświadomych ludzi

Co kilka dni można usłyszeć informacje o kolejnych próbach oszustwa. Sposobów, które stosują złodzieje danych, jest wiele. Od znanej od dawna metody nazywanej „nigeryjski spam”, aż po wykonywanie telefonów podając się za wnuczka.

Nigeryjski spam jest obietnicą otrzymania dużych środków finansowych (np. otrzymania spadku). Warunkiem jest pokrycie pewnej części pieniędzy związanych z transferem ogromnej, milionowej sumy. Prowadzi to do wyłudzenia środkó.

Metoda „na wnuczka” polega natomiast na podawaniu się za osobę z bliskiej rodziny, lub znajomego takiej osoby. Wyłudzacze pieniędzy celują w starsze osoby, które mogą uwierzyć w taką historię, przekazując dużą sumę pieniędzy.

Mając podejrzenia warto skontaktować się z organami ścigania

Jeżeli otrzymujesz podejrzane wiadomości lub telefony, warto skontaktować się z organami ścigania, chociażby dzwoniąc pod ogólnie dostępny numer alarmowy 112 lub kontaktując się z najbliższym komisariatem Policji.