W starym młynie powstają nowe mieszkania

Lublin: mieszkania w starym młynie

Przy ulicy Działkowej powstanie nowy blok, a Młyn Krauzego dostanie drugie życie.

Początku tego miejsca sięgają jeszcze XIV wieku. Wtedy w okolicy obecnego Młynu Krauzego znajdowała się także papiernia zajmująca rozległy teren. Była własnością królewską i wytwarzała surowiec niezbędny do zapisywania najważniejszych państwowych informacji. Być może niektóre z zachowanych staropolskich ksiąg zostały wykonane z papieru wytworzonego w Lublinie.

Nowożytna historia młyna zaczyna się w 1874 roku. Wtedy bracia Edward i Henryk Krausse zostali właścicielami – od ich nazwiska pochodzi dzisiejsza nazwa.

Położenie młyna nie jest przypadkowe – łączą się tu trzy rzeki Lubelszczyzny, a dzięki wartkiemu nurtowi woda napędzająca młyńskie koła dawała dużo energii. W czasach braci Krausse wytwarzano tutaj mąkę.

Zmiana właściciela i inwestycja w zabytkowy budynek

W ostatnim czasie parcela znajdująca się przy ulicy Działkowej w Lublinie (na niej znajduje się młyn) zmieniła właściciela. Spółka DOM LUBLIN Mariusz Wiaszczyk kupiła działkę z rąk Lubelli. Planowano przebudowę młyna na luksusowy 4* hotel.

Obecnie właściciel planuje jednak budowę lokali mieszkaniowych w budynku Młyna Krauzego, a także dobudowanie bloku w bezpośrednim sąsiedztwie.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Lublinie poinformowało także o rozpoczęciu procedury związanej z wydaniem stosownych pozwoleń. Chodzi o pozwolenie na budowę oraz przekształcenie młyna w budynek mieszkalny.

Nowe życie starego budynku – w Młynie Krauzego zamieszka wiele osób

Plan zakłada powstanie mieszkań o łącznej powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych. 2100 metrów kwadratowych przypadnie na stary budynek młyna, kolejny tysiąc znajdzie się w budowanym obok nowym budynku. Nowy budynek będzie czterokondygnacyjny, a w jego podziemiach powstanie także garaż podziemny dla samochodów.

Z części powierzchni Młyna braci Krauze zostanie wydzielona powierzchnia usługowa. Nie wiemy jeszcze, ile dokładnie mieszkań znajdzie się w nowej inwestycji. Znamy natomiast prawdopodobną ilość miejsc parkingowych – wynosi ona około dwieście.

Na nowe miejsce na mapie Lublina poza budynkami składać się będzie także cała niezbędna infrastruktura. To między innymi chodniki, drogi dla samochodów oraz plac zabaw.

Na osiedle mieszkańcy dojadą z dwóch stron

Mieszkańcy, którzy zdecydują się kupić mieszkanie w nowej inwestycji developera DOM LUBLIN, dojadą do niej dwoma drogami. Zaplanowane dojazdy zakładają wjazd od ulicy Działkowej i alei Tysiąclecia.

Zawiła historia budynku braci Krausse

Młyn ma długą historię. Bracia Krausse nabyli bowiem nieruchomość jeszcze w drugiej połowie XIX wieku. Ich kolejni spadkobiercy zarządzali budynkiem. Kryzysowa sytuacja miała miejsce w 1902 roku. Wtedy miał miejsce strajk pracowników młyna, a budynek doszczętnie spłonął. Rodzina Krausse postanowiła odbudować go, a prace zakończono w 1908 roku. Obecnie w Lublinie znajduje się właśnie ten budynek. W kolejnych latach budynek młyna rozbudowywano na miarę aktualnych potrzeb. W jego sąsiedztwie powstał też luksusowy dom, w którym zamieszkali włąściciele.