Amerykańskie helikoptery wylądowały na lubelskim lotnisku

Black Hawk wylądował na lubelskim lotnisku

We wtorek kilka amerykańskich śmigłowców wylądowało na lotnisku w Lublinie.

Sześć Black Hawków w stolicy województwa lubelskiego zrobiło międzylądowanie. To moment niezbędny między innymi z powodu konieczności uzupełnienia paliwa.

To maszyny wojskowe – ciężko powiedzieć, w jakim celu wykonywały lot z przystankiem na wschodzie Polski. Nie wiemy też skąd, ani dokąd zmierzały.

Najbardziej czujni obserwatorzy ruchu lotniczego twierdzili, że maszyny odleciały na południe, w kierunku Słowacji.

Zdjęcia z niecodziennego wydarzenia opublikowało w swoich mediach społecznościowych lubelskie lotnisko.

Sikorsky UH-60m Black Hawk – co to za śmigłowiec?

Black Hawk to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych helikopterów. To sprawdzona maszyna. Śmigłowiec wszedł bowiem do służby w 1974 roku, a wyprodukowano aż 3500 egzemplarzy. Producentem tej wspaniałej maszyny jest Sikorsky Aircraft Corporation.

To śmigłowiec wielozadaniowy, a na jego pokładzie mogą się znaleźć dwie lub trzy osoby załogi. Black Hawk jest następcą modelu Bell UH-1 Huey, który brał udział m.in. w działaniach w trakcie wojny w Wietnamie.

Black Hawk ma silniki o łącznej mocy ponad 3000KM. Maksymalny zasięg lotu to 2100 kilometrów (korzystając jednak z dodatkowych zbiorników paliwa).

Do Lublina przyleciały nowoczesne wersje Black Hawków

Na lotnisku w stolicy Lubelszczyzny zameldowały się śmigłowce w odmianie UH-60 z dopiskiem „M”. To dość nowoczesna, oddana do użytku w 2006 roku, generacja tej maszyny. Amerykańska armia posiada niemal 1400 takich maszyn. To nie jest tani sprzęt. Cena jednej sztuki wynosi bowiem około 17 milionów dolarów.

Konstrukcja maszyny umożliwia wykorzystanie jej w różnego rodzaju akcjach – zarówno zwiadowczych i patrolowych, jak i ofensywnych. Śmigłowiec można doposażyć w różnorodne wyposażenie dodatkowe, jak wiele rodzajów uzbrojenia, dodatkowe zbiorniki paliwa, specjalistyczny sprzęt, itp.

Helikopter Black Hawk UH-60 można spotkać na prawie wszystkich kontynentach, uczestniczy w wielu konfliktach zbrojnych. Jest też uczestnikiem niejednego hollowoodzkiego filmu.